• انتشار: 19 اکتبر 2017
  • ساعت: 15:23
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 25202
پرینت

پاکستان: حصار مرزی برای امنیت دو کشور است

یک جنرال ارشد پاکستانی هنگام بازدید از روند حصارکشی این کشور در امتداد خط دیورند گفته است که حصار مرزی برای تقویت امنیت دو کشور می باشد.

جنرال «ناومان زکریا» فرمانده نظامیان منطقه وزیرستان جنوبی روز گذشته (چهارشنبه) حصارکشی جدید و پوسته های امنیتی در امتداد خط دیورند از حملات شورشیان در دو کشور جلوگیری می کند، اما تقویت این حصارکشی ها سبب ناراحتی کابل شده است، زیرا کابل آن را به عنوان یک مرز بین المللی نمی شناسد.

وی گفت که پس از تکمیل این حصارکشی ها، هیچ یک از گروه های تروریستی قادر نخواهند بود که از خاک افغانستان و یا پاکستان برای حملات تروریستی علیه خاک دیگری استفاده کند.

لازم به ذکر است که پاکستان در نظر دارد تا ۲۵۰۰ کیلومتر خط دیورند را حصارکشی کند و در امتداد ان پوسته های امنیتی جدید با بودجه ای تقریبی ۵۶ میلیارد روپیه پاکستان (تقریبا ۵۰ میلیون دالر) ایجاد کند، و به گفته ی خود از تردد تروریستان جلوگیری کند.

افغانستان اما خط دیورند را به عنوان مرز بین المللی میان پاکستان و افغانستان نمی شناسد، زیرا این خط بیش از یک صد سال پیش توسط انگلیس میان افغانستان و هند کشیده شد و اعتبار آن یک صد ساله بود.

این فرمانده پاکستانی افزود: “این حصار نمونه ای از تغییر شگرف در مدیریت مرزی خواهد بود. پس از این حتی یک اینچ از مناطق مرزی در وزیرستان جنوبی از نظارت ما پنهان نخواهد ماند.”

پاکستان تاکنون ۴۳ کیلومتر از ۲۵۰۰ کیلومتر خط مرزی دیورند را حصار کشی کرده است، اما همچنان معلوم نیست که این کار ساخت این حصارها دقیقا چه موقع به اتمام می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.