برگزیده هاسیاست

آمریکا از حریم هوایی پاکستان برای کنترل افغانستان استفاده می کند

براساس گزارشی از سی ان ان به نقل از سه منبع آگاه، دولت بایدن روز گذشته (جمعه) به قانون گذاران آمریکایی گفته است که در حال مذاکره با پاکستان برای امضای تفاهم نامه ای به منظور استفاده از حریم هوایی آن کشور برای انجام عملیات های نظامی و پروازهای شناسایی در افغانستان است.

یکی از منابع گفته است که پاکستان نیز تمایل خود را برای امضای چنین تفاهم نامه ای در بدل جذب حمایت از آمریکا برای مدیریت روابطش با هند و برنامه مبارزه با تروریسم خودش ابراز کرده است.

منبعی دیگر اما گفته است که مذاکرات همچنان ادامه دارد و نهایی نشده است و ممکن است تغییراتی در مفاد آن پیش بیاید.

منابع آگاه گفته اند که نمایندگان دولت بایدن روز گذشته جمعه در جلسه ای محرمانه مقابل قانون گذاران آمریکایی حاضر شدند و گفتند که کاخ سفید به دنبال راهی برای امکان ادامه عملیات مبارزه علیه تروریسم علیه گروه داعش شاخه خراسان و دیگر گروه های تروریستی در افغانستان است.

لازم به ذکر است که آمریکا هم اکنون هم از حریم هوایی پاکستان برای انجام عملیات هایش استفاده می کند، اما هیچ قرارداد رسمی میان آن ها وجود ندارد، و آمریکا بیم آن را دارد که در آینده پاکستان نخواهد به این کشور اجازه استفاده از حریم هوایی اش را بدهد.

از طرفی مقام های آمریکایی می گویند که حریم هوایی پاکستان ممکن است در زمان از سرگیری عملیات خروج شهروندان آمریکایی و افغان های آسیب پذیر از افغانستان بیش از پیش حیاتی باشد و باید در این خصوص قراردادی میان دو کشور صورت بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا