• انتشار: ۳ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۰:۳۷
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 63954
پرینت

پاکستان: جایگاه افغانستان در سازمان ملل باید خالی باشد

وزارت خارجه پاکستان می گوید که غلام محمد اسحاق­زی نمی تواند از افغانستان در سازمان ملل متحد نمایندگی کند، بنابراین کرسی افغانستان در این سازمان باید خالی گذاشته شود.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان به نیویورک تایمز گفته است که غلام محمد اسحاق­زی نمی تواند از دولت ساقط شده افغانستان در سازمان ملل متحد نمایندگی کند؛ از این رو باید کرسی افغانستان در این سازمان خالی گذاشته شود.

وی همچنین گفته است که نماینده معرفی شده از سوی طالبان نیز مورد تایید آنها نیست.

این گفته ها در حالی از سوی وزیر خارجه پاکستان مطرح می گردد که نشست وزرای خارجه «سارک» به دلیل پافشاری پاکستان برای حضور نماینده طالبان در این نشست لغو شده است.

نشست سارک (اتحادیه همکاری های منطقه ای جنوب آسیا) قرار بود امروز (شنبه ۳ میزان مطابق با ۲۵ سپتامبر) در شهر نیویورک آمریکا در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ریاست کشور نپال برگزار گردد که اما سه روز پیش دفتر این سازمان اعلام کرد نشست امسال برگزار نمی گردد.

در آنجا نیز پاکستان اصرار داشت که نماینده دولت اشرف غنی نمی تواند در این نشست حضور داشته باشد و بر حضور نماینده ای از سوی طالبان پافشاری کرد.

نمایندگان کشورهای هند، بنگلادش، بوتان، مالدیو، نپال و سریلانکا تاکید کردند از آنجایی که طالبان مشروعیت بین المللی ندارد، نمی تواند در این نشست حضور یابد.

پس از آن، وزارت خارجه نپال در بیانیه ای اعلام کرد که نشست وزرای خارجه سارک به دلیل «عدم همفکری میان کشورهای عضو» امسال برگزار نمی گردد.

سارک یک سازمان سیاسی و اقتصادی متشکل از هشت کشور جنوب آسیا است. افغانستان در سال ۲۰۰۷ و در چهاردهمین نشست سالانه این سازمان عضویت این سازمان را به دست آورد.

هدف از تشکیل این اتحادیه افزایش همکاری‌ های متقابل میان کشورهای عضو می‌ باشد. مقر دائمی سارک در کاتماندو پایتخت کشور نپال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.