• انتشار: 11 دسامبر 2015
  • ساعت: 11:38
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 5038
پرینت
رئیس جمهور:

پاکستان تا بهار آینده فرصت دارد که روابط میان دو کشور را بهبود بخشد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در جریان سفرش به پاکستان با نواز شریف نخست وزیر پاکستان در قصر صدارت این کشور دیدار کرد و گفت اگر همکاری های خوبی برای مقابله با تروریسم میان دو کشور تا بهار آینده صورت بگیرد تنش ها میان دو کشور کاهش خواهد یافت.

آقای غنی که به منظور اشتراک در کنفرانس ‘پروسه استانبول- قلب آسیا’ به اسلام آباد سفر کرده بود در دیدار با نواز شریف نخست وزیر پاکستان گفت که دو کشور تاکنون فرصت های زیادی را در راستای تامین صلح و ثبات در منطقه از دست داده اند.

محمد اشرف غنی با بیان اینکه رشد ناامنی ها و رویدادهای تروریستی اخیر در کشور خشم مردم افغانستان را برانگیخته است، اظهار امیدواری کرد که وضعیت امنیتی و ثبات منطقه به همین منوال در سال ۲۰۱۶ ادامه پیدا نکند، در غیر این صورت، فضای اعتماد و همکاری میان دو کشور افغانستان و پاکستان ضعیف تر از وضع موجود نیز خواهد شد.

آقای غنی در این دیدار افزود که نگرانی پاکستان بیشتر متوجه فعالیت های طالبان پاکستان می باشد، اما تاکنون هیچ اقدامی جدی از سوی دولت پاکستان علیه شبکه حقانی که در پاکستان پناهگاه دارند صورت نگرفته است، و این در حالیست که این شبکه مسئولیت بسیاری از حملات تروریستی و رویدادهای مرگبار را در افغانستان به عهده دارد.

رئیس جمهوری کشور گفت اگر تا بهار آینده همکاری درست میان دو کشور صورت بگیرد، تنش های موجود میان دو کشور کاهش یافته و وضعیت و ثبات دو کشور نیز بهبود خواهد یافت.

آقای غنی همچنین خاطر نشان که با آن دسته از طالبان که صلح را بر جنگ ترجیح می دهند مذاکره صورت خواهد گرفت، اما با دسته دیگر که جنگ را اساس خود پیشه کرده اند مقابله جدی خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه پس از مرگ ملا محمد عمر طالبان به دسته های مختلف تقسیم شده است گفت “به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها استفاده گردد، و یا مانند دیگران به تقویت گروه های ناسالم غیر حکومتی نمی پردازیم.”

آقای غنی خاطر نشان کرد که طالبان یک پدیده افغانی نیست، بلکه تهدیدی است که تمام کشورهای منطقه را تحت الشعاع قرار می دهد و برای مقابله با این گروه نیاز به یک استراتژی واحد می باشد.

محمد اشرف غنی با ذکر این موضوع که در گذشته پاکستان، طالبان افغان را طالبانی خوب و طالبان پاکستان را طالبانی بد توصیف می کرد گفت “آیا شما معیار خوب و یا بد بودن طالبان را بر بنیاد رفتار و تابعیت آنها قضاوت می کنید؟”

رئیس جمهوری از این تمایز پاکستان در خصوص طالبان ابراز نارضایتی کرد و گفت “انتظار ما از کنفرانس پروسه ‘استانبول- قلب آسیا’ اینست که نتایجی ملموس به دنبال داشته باشد و از تئوری به عمل بیانجامد.”

نواز شریف نخست وزیری پاکستان نیز در این دیدار گفت که دولت افغانستان تنها دولت مشروع افغانستان می باشد و پاکستان به استقلال و مشروعیت دولت افغانستان احترام می گذارد.

وی بار دیگر اشاره کرد که دشمنان افغانستان دشمنان پاکستان نیز می باشند، زیرا دو کشور با یکدیگر دوست و برادر هستند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.