• انتشار: 27 دسامبر 2016
  • ساعت: 18:47
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 16823
پرینت
یک دیپلومات ارشد ناروی:

پاکستان بزرگترین مانع برای گفتگوهای صلح است

آلف آرن رامسلین، دیپلومات ارشد نارویژی به روزنامه‌ی نیویارک تایمز گفته است که بزرگ‌ترین مانع برای انجام گفت‌وگوهای صلح افغانستان با طالبان، سازمان استخباراتی پاکستانی (آی اس آی) است.

 

آقای رامسلین گفته است که چندین بار طالبان برای گفت‌وگوهای صلح ابراز آمادگی کرد، اما پاکستان با تلاش‌های زیاد اعتماد آنان را شکست و مانع آنان شد.

به گفته‌ی او، برای ناروی روشن شده است که پاکستان نمی‌خواهد گفت‌وگوهای صلح صورت بگیرد.

رامسلین در مورد زمینه‌ سازی گفت‌وگو میان نمایندگان افغانستان و طالبان در ماه فبروری ۲۰۱۰میلادی، چنین گفته است: “رهبری طالبان شش تن از فرماندهان ارشد به شمول ملا عبدالغنی، برادر معاون گروه طالبان را برای انجام گفت‌وگو با دولت افغانستان برگزید، اما یک روز پیش از انجام این گفت‌وگو، ملا بردار از سوی پولیس پاکستان بازداشت و به زندان انداخته شد.”

او همچنین گفته است: “طالبان درماه می سال ۲۰۰۸ میلادی توافق کرد که با نمایندگان دولت افغانستان به گونه‌ی مستقیم دیدار کند، سپس این ملاقات به نوامبر همان سال به تعویق افتاد تا در اسلو، پایتخت ناروی، در یک هوتل انجام شود، اما چند ساعت پیش از این دیدار، خانه‌ی یکی از نمایندگان طالبان درحومه‌ی شهر کویته مورد حمله قرار گرفت و برادر نماینده‌ی طالبان کشته و خانمش زخمی شد.”

آقای رامسلین افزوده است که پس از پیروزی بارک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹امریکا، طالبان امیدوار بود که اوباما سیاست متفاوتی را نسبت به افغانستان به پیش خواهد گرفت.

در این زمان، طالبان بیشتر از گذشته به صلح بارومن شده بود، اما فرستادن ۳۰ هزار سرباز تازه نفس به افغانستان شکست قابل توجه‌ی دیگری برای روند صلح بود.

پس از آن طالبان اعلام کرد که تا باقی ماندن یک سرباز امریکایی در افغانستان می جنگند و اگر امریکا از بالا بمب بریزد، آنان از پایین امریکایی‌ها را هدف قرار می‌دهند.

این دیپلومات نارویژی گفته است که در کنار اسلام آباد شبکه‌ی القاعده و دیگر گروه‌های فعال هراس‌افگن در پاکستان، نیز مانع گفت‌وگوهای صلح طالبان با دولت افغانستان هستند.

به گفته‌ی آقای رامسلین، در حالی که تلاش‌ها برای شکست بن بست مذاکره‌های صلح ادامه دارد، بهتر همین است که حکومت افغانستان این گفت‌وگوها را از راه “غیر پاکستانی” به پیش بگیرد.

آلف آرن رامسلین سفیر ناروی در ناپیال، دو بار با ملا محمد عمر، رهبر پیشین طالبان ملاقات کرده و از تمایل این گروه برای پایان جنگ در افغانستان سخن گفته است.

پس از آن که پاکستان به تعهدهایی که در نشست‌های چهارجانبه‌ی صلح مبنی بر آوردن طالبان به میز مذاکره سپرده بود عمل نکرد، حکومت افغانستان خواست که این گفت‌وگوهای را بیشتر از پیش به گونه‌ی میان افغانی و بدون مداخله‌ی پاکستان انجام دهد که بر اساس گزارش‌ها چند ماه پیش نمایندگان افغانستان و طالبان دیدارهای پنهانی داشته‌اند، هرچند حکومت وحدت ملی از این موضوع ابراز بی‌خبری کرده است./۱tv

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.