• انتشار: 28 اکتبر 2015
  • ساعت: 22:29
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 3910
پرینت
سرتاج عزیز:

پاکستان بر طالبان نفوذ دارد اما کنترول ندارد

سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی و مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان می گوید که دولتش بر طالبان نفوذ دارد اما کنترولی بر این گروه ندارد.

رادیو پاکستان در گزارشی گفت وی با تاکید بر حمایت از پروسه صلح افغانستان افزود “هم اکنون به عهده دولت افغانستان است که مذاکرات صلح را با طالبان از سر بگیرد و وظیفه ما فقط به عنوان یک سازمان دهنده و میانجی گر می باشد.”

وی علاوه کرد که ایالات متحده آمریکا و پاکستان کاملا از پروسه صلح افغانستان حمایت می کنند.

سرتاج عزیز گفت “پاکستان بر طالبان نفوذ دارد اما کنترولی بر این گروه ندارد. جامعه جهانی نگران اوضاع در افغانستان هستند، و هیچ کشوری جنگ در افغانستان را نمی خواهد. پاکستان و ایالات متحده آمریکا نیز می خواهند تا مذاکرات صلح در افغانستان هرچه زودتر از سر گرفته شود.”

وی افزود که این موضوع بستگی به دولت افغانستان دارد که آنها هم چنین چیزی را می خواهند و یا خیر.

مشاور امنیت ملی پاکستان علاوه کرد دولت افغانستان تاکنون در خصوص برقرار کردن ارتباط با طالبان از پاکستان درخواستی نکرده است.

وی همچنین اشاره کرد که موضع پاکستان بسیار روشن است و اینکه پاکستان اجازه نخواهد داد از خاکش علیه هیچ کشور استفاده شود.

گفتنی است که دور اول مذاکرات رسمی صلح میان طالبان و دولت افغانستان در اوایل جولای سال جاری در منطقه مری در نزدیکی شهر اسلام آباد پایتخت پاکستان برگزار شد که توسط پاکستان سازماندهی شده بود. دور دوم این مذاکرات بدلیل نشر خبر مرگ ملا عمر بنیان گذار جنبش طالبان تاکنون به تاخیر افتاده است.

همچنین لازم به ذکر است که پاکستان، امارت متحده عربی و عربستان تنها کشورهایی بودند که امارت اسلامی طالبان را در دهه نود میلادی به رسمیت شناختند.

در همین حال، روزنامه اکسپرس تریبیون پاکستان نوشت سران پاکستان می گویند که تمایل و جدی بودن دولت افغانستان برای ادامه مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان امری ضروری می باشد.

این در حالیست که داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور می گوید که به نقش صادقانه پاکستان در مذاکرات صلح افغانستان با طالبان شک دارد و نمی توان به صداقت پاکستان اعتماد کرد.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.