• انتشار: 23 ژانویه 2017
  • ساعت: 15:15
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 17867
پرینت

پاکستان برای گفتگو با افغانستان به منظور ترمیم روابط آمادگی می گیرد

گفته می شود مقامات پاکستانی در حال آمادگی برای شروع گفتگوها با مقامات افغانستان به منظور ترمیم روابط شکننده اسلام آباد-کابل می باشند.

منابع آگاه گفته اند که جنرال قمر جاوید بجوه رئیس ارتش پاکستان در نظر دارد در فرصت مناسبی به افغانستان سفر کند؛ از همین رو، دیگر مقامات پاکستانی نیز به دنبال آن هستند تا از این سفر آقای باجوه استفاده کرد و درصدد ترمیم روابط شکننده میان دو کشور باشند.

یک مقام آگاه پاکستانی گفته است که جنرال باجوه به احتمال زیاد پس از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا سیاست دولتش را در قبال افغانستان آشکار کرد، به افغانستان سفر می کند.

این مقام پاکستانی افزوده است که جنرال باجوه همچنین می خواهد پیام واضحی به مقامات افغانستان بدهد که دیگر پاکستان را بخاطر ناکامی های خودشان مقصر نخوانند.

این گفته ها در حالی مطرح می شود، که جنرال جاوید باجوه در آستانه سال نو میلادی در تماس تلفنی به محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور و داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور سال نو میلادی را تبریک گفته و خواهان همکاری مشترک در راستای مبارزه با تروریزم گردیده بود.

مقامات کشورمان همواره پاکستان را متهم به حمایت از تروریزم کرده اند و گفته اند که شورشیان افغانستان مانند شبکه حقانی و گروه طالبان از خاک پاکستان علیه افغانستان استفاده می کنند.

لازم به ذکر است که شورای رهبری طالبان در شهر کویته حضور دارد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور پس از تشکیل دولت وحدت ملی در صدد آن شد تا روابط با پاکستان را بهبود بخشد و از طریق گفتگو این کشور را مجاب به اقدام علیه این گروه های تروریستی کند. اما به دنبال وقوع چندین رویداد مرگبار تروریستی در شهر کابل و دیگر ولایات کشور، آقای غنی از این سیاست خود دست برداشت، و در مراسم های گوناگون به شمول آخرین کنفرانس قلب آسیا که در امریتسار هند برگزار شد، صراحتا به پاکستان گفت که کمک های مالی اش به افغانستان را در راستای مبارزه با تروریزم در کشور خود به مصرف برساند.

دیگر مقام های ارشد کشور نیز مستقیم و غیر مستقیم گفته اند که برخی حلقات در درون پاکستان از تروریزم حمایت می کنند.

گفتنی است که این گفته ها تنها از سوی مقامات کشور مطرح نمی شود، بلکه شماری از کشورهای دیگر نیز این باور را دارند که پاکستان به تروریستان پناهگاه های امن می دهد.

چندی پیش مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت که تروریستان در پاکستان پناهگاه های امن دارند و پاکستان باید علیه آنها اقدام کند.

او در جریان یک کنفرانس خبری گفت که تروریستان هر زمانی که اراده کنند می توانند علیه خاک افغانستان اقدام کنند، زیرا آنها پناهگاه های امن در خاک پاکستان دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.