• انتشار: 18 ژانویه 2020
  • ساعت: 12:01
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 40934
پرینت

پاکستان: امریکا مانند ۱۹۸۰ افغانستان را تنها نگذارد

شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان اظهار کرد: واشنگتن نباید بعد از آن که در دهه ۱۹۸۰ سیاست غفلت را در قبال افغانستان در پیش گرفت مجددا این سیاست را تکرار کند.

وزیر امور خارجه پاکستان در سخنرانی در مراسمی در مرکز مطالعات بین المللی و راهبردی در شهر واشنگتن دی‌سی امریکا از واشنگتن خواست حتی در صورتی که سربازانش را از این کشور خارج کند همچنان متعهد به این کشور باقی بماند.

شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان در سخنرانی در این مرکز امریکایی اظهار کرد: واشنگتن نباید بعد از آن که در دهه ۱۹۸۰ سیاست غفلت را در قبال افغانستان در پیش گرفت مجددا این سیاست را تکرار کند.

قریشی  که قرار است امروز جمعه به دیدار مایک پامپئو، وزیر امور خارجه امریکا برود گفت که من از امریکا می‌خواهم سیاست دهه ۱۹۸۰ را تکرار نکند.

او خاطر نشان کرد: حتی اگر که یک توافق موفق وجود داشته باشد چالش‌ها همچنان آن جا پابرجا خواهد بود بنابراین امریکا و دوستانش و شرکای ائتلافی باید یک خروج مسوولانه‌تر را رقم بزنند.

وزیر خارجه پاکستان تاکید کرد: امریکا باید نه به جنگ بلکه به بازسازی افغانستان متعهد بماند.

قریشی در یک پیام ویدئوی روز پنجشنبه گفت: افغانستان و پاکستان نیاز به ثبات دارند و پیشرفت خوب در این کشور حاصل شده در حالی که طالبان نشان می‌دهد که برای کاستن از خشونت آمادگی دارد.

وی عنوان کرد: مذاکرات میان امریکا و طالبان ادامه یافته و پاکستان خواستار پیشرفت به سمت صلح است همچنان که این کشورها نیازمند به صلح هستند.

این مقام پاکستانی افزود: پاکستان در این راستا نقش خود را ایفا کرده و امیدوار است کل منطقه صلح را جست و جو کند.

جنرال بیپین راوات ، مقام ارشد نظامی هند روز پنجشنبه گفت که او از یک توافق صلح حاصل شده از طریق مذاکره میان امریکا و طالبان در افغانستان حمایت می‌کند.

او عنوان کرد: من فکر می‌کنم مذاکرات باید به صلح بینجامد و نباید تدبیر موقتی برای یک راه خروج باشد.

راوات افزود: امروز نیروهای دفاعی افغانستان نیاز به پشتیبانی و تکنولوژی و حمایت هوایی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.