سیاست

 پاکستان: افغانستان به کمک فوری نیاز دارد

نخست وزیر پاکستان در دیدار با برخی از اعضای کنگره امریکا گفت افغانستان به کمک فوری نیاز دارد.

عمران خان در دیدار روز گذشته خود با سناتوران امریکایی تاکید کرد برای ارتقاء صلح، ثبات و توسعه در افغانستان به همکاری عمیق امریکا و پاکستان نیاز است.

دفتر نخست وزیری پاکستان در توییتی نوشت: «نخست‌وزیر به ویژه تأکید کرد نیاز فوری به کمک مالی به مردم افغانستان به عنوان بخشی از تلاش برای جلوگیری از بحران انسانی و فروپاشی اقتصادی وجود دارد.»

وی همچنین ابراز امیدواری کرد «راه‌ها و ابزارهایی برای رسیدگی به موضوع نقدینگی و توانمندسازی کانال‌های بانکی برای کمک به افغانستان برای تحمل بار اقتصادی و چالش‌های فوری خود پیدا شود».

این در حالی است که سازمان ملل متحد هشدار می‌دهد که نظام بانکی افغانستان به دلیل کاهش ذخایر بانکی و عدم توانایی مردم در پرداخت بدهی‌های‌شان در خطر فروپاشی قرار دارد.

این سازمان در گزارشی، فقدان نقدینگی در افغانستان را بزرگ‌ترین تهدید برای نظام بانکی کشور خوانده و هشدار داده‌است که در صورت دوام این وضعیت تا چند ماه آینده این نظام فروخواهد پاشید.

سازمان ملل خواستار اقدام فوری برای حمایت از بانک‌های افغانستان شده‌است.

سیستم بانکی افغانستان پیش از به قدرت رسیدن طالبان نیز در معرض آسیب بود و این موضوع پس از تسلط این گروه بر کابل با قطع کمک‌های خارجی و مسدود شدن ذخایر بانک مرکزی از سوی امریکا تشدید شده‌است.

پیش از این، صلیب سرخ و دیگر سازمان‌های بین‌المللی نیز کمبود پول نقد در افغانستان را مشکلی جدی خوانده و خواستار حل آن شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا