سیاست

پاکستان از سلطه طالبان در افغانستان حمایت نمی کند

ارتش پاکستان می‌گوید اسلام‌آباد هرگز از وضعیتی مانند دهه ۹۰ میلادی و یا سلطه طالبان در کابل حمایت نخواهد کرد.

بابر افتخار در گفت‌وگو با نمایندگان رسانه‌های خارجی در مقر فرماندهی ارتش در شهر راولپندی آخرین تحولات پیرامون تلاش‌های اسلام‌آباد برای تسهیل روند صلح افغانستان را تشریح کرد.

وی افزود: پاکستان هر آنچه در توان داشته را انجام داده و اکنون هرگونه موفقیت در امر مذاکرات و تعیین سرنوشت افغانستان برعهده مردم و دولت این کشور است.

سخنگوی ارتش پاکستان اظهار داشت: پاکستان تا جایی‌که ممکن بود از نفوذ خود میان طالبان افغانستان استفاده و آنان را ملزم به پیروی از نقشه راه مذاکرات صلح کرد، موضوعی که رهبران افغانستان نیز به آن اذعان دارند و مطلع هستند که اسلام‌آباد صادقانه برای تسهیل روند صلح تلاش می‌کند.

وی تاکید کرد: افغانستان امروز دیگر مانند دهه ۹۰ میلادی نیست و نظام ضعیفی ندارد که بتوان به آسانی بر آن سلطه پیدا کرد و همزمان (مواضع) پاکستان نیز تغییر کرده و این هرگز ممکن نیست که وضعیتی شبیه دهه ۹۰ ایجاد شود و ما بخواهیم از سلطه طالبان بر افغانستان حمایت کنیم.

وی اظهار داشت: پاکستان طرفدار هیچ گروه خاصی در افغانستان نیست و هدف نهایی ما برقراری صلح در این کشور همسایه است زیرا تحقق این مهم برای پاکستان و تمام کشورهای منطقه سرنوشت ساز تلقی می‌شود.

روز گذشته نیز محمد عمر داودزی نماینده ویژه ریاست جمهوری افغانستان در امور پاکستان در جریان سفر به اسلام‌آباد با محمد صادق نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان دیدار کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا