- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

پاکستان احتمالا در نشست منطقه ای پیرامون افغانستان در هند اشتراک خواهد کرد

نشست وزرای قلب آسیا-استانبول قرار است در هفته اول ماه دسامبر سال جاری میلادی در شهر آرمیتسار در ایالت پنجاب هند برگزار شود.

لازم به ذکر است که پیش تر اشتراک پاکستان در این نشست با کمی ابهامات مواجه بود، زیرا روابط پاکستان و هند اخیرا بار دیگر پر تنش شده و از سویی دیگر، هند نشست سارک را در اسلام آباد بایکوت کرده بود و اعلام کرد که در این نشست اشتراک نمی کند.

دولت هند بارها با طرح شکایت علیه پاکستان مبنی بر حمایت پاکستان از فعالیت های تروریستان در خاک هند، اعلام کرد که با درنظر داشت اوضاع کنونی قادر نیست در نشست سازمان همکاری های منطقه ای کشورهای جنوب آسیا (سارک) اشتراک کند.

رسانه های پاکستانی به نقل از مقامات این کشور امروز گزارش دادند که این کشور مانند هند رفتار نخواهد کرد و در نشست وزرای کشورهای قلب آسیا-استانبول اشتراک خواهد کرد.

یک مقام ارشد پاکستان که خواست نامش فاش نشود گفت “احساس در حال افزایشی میان سران پاکستان وجود دارد که باید در نشست وزرای قلب آسیا، پاکستان نیز اشتراک کند.”

به گفته وی، اکثر مقامات پاکستانی بر این باور هستند که هیچ منطقی در تحریم کردن این نشست وجود ندارد، زیرا این نشست پیرامون اوضاع افغانستان برگزار می شود.

این مقام افزود”ما بارها اعلام کرده ایم که پاکستان از هر گونه تلاش که در راستای صلح و ثبات افغانستان باشد حمایت خواهد کرد.”

گفتنی است که اما تاکنون معلوم نیست که پاکستان در این نشست سرتاج عزیز مشاور امور خارجی نخست وزیرش را اعزام می کند، و یا مقامی درجه پایین را خواهد فرستاد.

این مقامی پاکستانی می افزاید “اشتراک پاکستان در این نشست پیغامی واضح و بلند برای دنیا دارد که پاکستان برخلاف هند، بخاطر صلح و ثبات افغانستان با همسایگانش تعامل برقرار می کند.”

وزرای خارجه ۱۴ کشور به شمول روسیه، چین و ترکیه قرار است در کنفرانسی یک روزه که به منظور بررسی اوضاع کنونی افغانستان برگزار می گردد اشتراک کنند. همسایگان نزدیک و دور افغانستان در این نشست، راه کارهای احتمالی برای برقراری صلح و ثبات دایمی در افغانستان را مورد بحث قرار می دهند.

همچنین مقامات ارشد ۱۷ کشور حمایت کننده افغانستان به شمول آمریکا نیز در این نشست اشتراک خواهد کرد. ریاست این نشست به طور مشترک توسط محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور و نارندرا مودی نخست وزیری هند صورت خواهد گرفت.

نشست قلب آسیا- یا پروسه استانبول در سال ۲۰۱۱ و با ابتکار افغانستان و ترکیه تاسیس شد. هدف اصلی این نشست، ارتقای تلاش ها برای همکاری ها و اتصال بیشتر میان کشورهای منطقه با در نظرداشت ارتقای صلح و ثبات دوامدار و همچنین توسعه افغانستان می باشد.

سال گذشته پاکستان میزبانی این نشست را در اسلام آباد بر عهده داشت که خانم سوشما سوارج وزیر خارجه هند نیز در آن اشتراک کرد.

همچنین گفتنی است که نشست سال گذشته سبب شد تا موضوع از سرگیری مذاکرات صلح متوقف شده میان پاکستان و هند توسط سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر پاکستان و خانم سوشما سوارج وزیر خارجه هند در حاشیه این نشست مورد بررسی قرار گیرد.