- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

پاپ فرانسیس خواستار برقراری صلح در سوریه و یمن شد

به گزارش رها، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان، پیام روز کریسمس خود را به آروزی برقراری صلح در کشورهای جنگ زده از جمله سوریه و یمن اختصاص داد.

رهبر کاتولیکهای جهان سه شنبه (۲۵ دسامبر) در پیام ویژه روز کریسمس خود خطاب به “شهر و جهان” گفت: “آرزوی من برای یک عید کریسمس فرخنده، آرزوی اخوت است. اخوت در بین مردم همه ملت ها و فرهنگ ها.”

پاپ فرانسیس ۸۲ ساله که در بالکن کلیسای سن پیتر در واتیکان پیام خود را قرائت می کرد افزود: “افکار من متوجه یمن است، به امید آن که آتش بس برقرار شده توسط جامعه بین المللی شاید سرانجام آن فرزندانی که از جنگ و قحطی خسته شده اند را تسکین بدهد.”

رهبر کاتولیک های جهان همچنین ابراز امیدواری کرد که جامعه بین المللی برای دستیابی به یک راه حل سیاسی در سوریه همکاری بکند “تا این که مردم سوریه به خصوص آنهایی که مجبور به ترک کشور خود شده و به کشورهای دیگر پناه برده اند، بتوانند به یک زندگی مسالمت آمیز در کشور خود بازگردند.”

سازمان ملل متحد می گوید جنگ سوریه با دخالت کشورهای عربی و امریکا حداقل شش میلیون سوری را آواره کرده است.

این سازمان همچنین می گوید که ۲۲ میلیون از ۲۷ میلیون نفر جمعیت یمن به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. مردم یمن از چهار سال پیش درگیر جنگ تحمیل شده از جانب ائتلاف سعودی در حمایت از رئیس جمهور مستعفی این کشور است.

پاپ در نطق خود گفت که خداوند خواهان “عشق، پذیرش و احترام” در بین بشر است؛ او افزود: “بنابراین، تفاوت های ما زیان یا تهدید نیست؛ این تفاوت ها منبع توانمندی است.”

پاپ فرانسیس دوشنبه شب هم در مراسم عشای ربانی شب کریسمس در کلیسای سن پیتر از مردم کشورهای توسعه یافته را به ساده زیستی دعوت کرد و از آنها خواست که یک زندگی ساده تر و کمتر مادی را در پیش گیرند. او از شکاف عمیق میان فقیر و غنی در جهان انتقاد کرد و گفت تولد عیسی مسیح در فقر باید همه را به تامل در مورد معنی زندگی وادارد.

پاپ افزود که تولد عیسی مسیح راهنمای بشر به سوی یک شیوه تازه “نه با بلیعدن و احتکار کردن، بلکه با تقسیم کردن و بخشش است.”