اجتماعی

پاسپورت افغانستان ضعیف ترین پاسپورت جهان؛ جاپان در راس

براساس جدیدترین رده بندی پاسپورت های جهان، افغانستان ضعیف ترین پاسپورت و جاپان قدرتمند ترین پاسپورت جهان را دارا می باشند.

موسسه «هنلی» که سالی دو مرتبه به رده بندی اعتبار پاسپورت های جهان می پردازد، در آغاز سال ۲۰۲۲ پاسپورت های افغانستان و عراق را ضعیف ترین پاسپورت های جهان عنوان کرده است.  

این موسسه براساس شاخصه های متفاوت به شمول تعداد کشورهایی که دارنده یک پاسپورت می تواند بدون ویزا سفر کند، به رده بندی اعتبار پاسپورت ها می پردازد.

براین اساس، پاسپورت افغانستان امسال در جایگاه ۱۱۱ جهان قرار گرفت که می توان به ۲۶ کشور جهان بدون ویزا سفر کرد.

این کشورها شامل جزایر کوک، نیو، ساموا، میکرونزیا، جزایر پائولو، توالو، دومینیکا، هائیتی، سنت وینسنت و گرنادینس، بنگلادش، کامبوج، مالدیو، ماکائو، تیمور شرقی، جزائر کیپ ورده، گینه بیسائو، موریتانی، روندا، سیشیلس، توگو، جزائر کومورس، ماداگاسکار، موزامبیک، سنگال، سومالیا و اوگاندا می باشند.

به همین منوال، امسال پاسپورت کشورهای جاپان و سنگاپور در بالاترین رتبه قرار دارد و پس از آن، پاسپورت کشورهای آلمان و کوریایی جنوبی قرار می گیرند.

پاسپورت افغانستان در حالی در جایگاه ضعیف ترین پاسپورت جهان قرار می گیرد که افغانستان در حال حاضر هیچ نظام مشروعی در میان جامعه جهانی ندارد.

امارت اسلامی طالبان قدرت را در افغانستان به دست گرفته و نظام جمهوریت پیشین سقوط کرده و امارت نیز آن را ملغی اعلام کرده است؛ اما پاسپورت هایی که این روزها توزیع می گردد با همان لوگوی جمهوریت چاپ می گردد.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا