• انتشار: 7 مارس 2018
  • ساعت: 14:46
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 26826
پرینت

پارلمان پنج ساله، هشتمین سال کاری اش را با سخنرانی اشرف غنی آغاز کرد

مجلس ملی افغانستان امروز با سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور هشتمین سال کاری اش را آغاز کرد؛ در حالیکه براساس ماده ۸۳ قانون اساسی، دوره کاری اعضای مجلس نمایندگان در سال پنجم باید پایان می یافت.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور امروز (چهارشنبه) هنگام افتتاح هشتمین سال کاری اعضای مجلس نمایندگان تاکید کرد که برگزاری انتخابات های پارلمانی و ریاست جمهوری در زمان معین آن امری حتمی و اجتناب ناپذیر است.

براساس ماده ۸۳ قانون اساسی کشور، دوره کاری اعضای مجلس نمایندگان باید در اول ماه سرطان سال ۱۳۹۴ خورشیدی پایان می یافت، که اما بدلیل برگزار نشدن انتخابات پارلمانی، و با دستور رئیس جمهور، اعضای پارلمان به مدت سه سال کار خود را ادامه داده اند.

پیش تر کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده بود که زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها در ماه سرطان سال ۱۳۹۷ برگزار می گردد، اما پس از چندی و تغییر و تبدیلات بوجود آمده در ساختار کمیسیون انتخاباتی، رئیس جدید این کمیسیون اعلام کرد که احتمالا این انتخابات باز هم با تاخیر برگزار می گردد.

او شروط برگزاری انتخابات پارلمانی را تامین بودجه و تامین امنیت در ساحات برگزاری انتخابات عنوان کرد.

در همین حال، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور امروز در سخنانش تاکید کرد که دولت متعهد به تامین بودجه و امنیت برای برگزاری انتخابات می باشد.

وی برگزاری انتخابات شفاف و عاری از هرگونه تخطی را از مکانیزم ­های حاکمیت قانون، و تقویت کننده مشروعیت نظام و سبب باورمندی مردم به راهکارهای قانونی دانسته، گفت: «برگزاری انتخابات پارلمانی و انتخابات ریاست جمهوری در زمان معین آن، امری حتمی و اجتناب ناپذیر است.»

آقای غنی همچنین خطاب به اعضای مجلس شورای ملی گفت: «اگر همکاری شما نمی بود، ما به طور یقین پیشرفت در تصویب قوانین، پروسه صلح و زندگی اجتماعی در ساحات مختلف نمی داشتیم.»

رئیس جمهور تاکید کرد حکومت وحدت ملی خود را مکلف می داند که منابع لازم را برای برگزاری انتخابات فراهم نماید، امنیت آن را تامین کند و از هر گونه دخالت در آن از هر طرف، به ویژه از جانب نیروهای امنیتی و ادارات ملکی و حلقات سیاسی، جلوگیری به عمل آورد.

وی تصریح کرد: «اگر احساس شود که کندی­ های در کار کمیسیون وجود دارد یا نگرانی­ های دیگری است که ضرورت همکاری نهاد ریاست جمهوری را تقاضا دارد، توقع من از قشر سیاسی و نهادهای مدنی این می باشد که میزان و نحوۀ این کار را خودشان مشخص کنند تا جایی شک و شبهۀ باقی نماند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.