• انتشار: 22 دسامبر 2019
  • ساعت: 08:28
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 40095
پرینت

پارلمان اروپا خواستار بررسی آزار جنسی کودکان در لوگر شد

پارلمان اروپا، از حکومت افغانستان خواسته‌است ادعاهای استفاده جنسی کودکان در ولایت لوگر را به‌ طور مستقل بررسی کند.

پارلمان اروپا، در اعلامیه‌یی که در این باره نشر کرده، از حکومت افغانستان هم‌‎چنان خواسته است بدرفتاری‌های جنسی با کودکان و پدیدۀ بچه بازی در افغانستان را از میان بردارد.

در این اعلامیه، آمده‌است بیشتر کودکان ده تا هجده ساله در افغانستان مورد سوء استفاده‌های جنسی قرار می‌گیرند: «اتحادیۀ اروپا از آزار و اذیت جنسی گستردۀ هزاران پسر جوان در افغانستان ناراحت است. این کار، برده داری کودکان است و در چندین ولایت افغانستان رواج دارد. اعضای پارلمان اتحادیۀ اروپا، مقام‌های مرکزی و محلی افغانستان را فرا می‌خوانند بچه بازی را نابود بسازند و یک خط حمایتی ملی را برای حمایت از قربانیان آزار و اذیت جنسی کودکان ایجاد کنند.»

فوزیه کوفی، رهبر حزب موج تحول افغانستان نیز تأکید دارد نباید مسلۀ آزار و اذیت کودکان نادیده گرفته شود: «این یک واقعت تلخ جامعه افغانستان است و ما با نادیده گرفتن نمی‌توانیم با این پدیده مبارزه کنیم و باید در قسمت تطبیق قوانین در قسمت آگاهی دهی و در قسمت تعهد شخصی افراد که با این پدیده به حیث یک فرد مبارزه می‌کنند اقداماتی باید روی دست گرفته شود.»

از سویی دیگر، موسی محمودی، رییس جامعه مدنی لوگر – کسی که گزارش ادعاهای بهره‌گیری جنسی کودکان را نشر کرد و سپس از سوی امنیت ملی به بند کشیده شد – پیش از این در گفت وگوی تلفنی با خبرنگاران طلوع‌نیوز، گفته است به دلیل تهدیدات امنیتی نتوانسته است با رسانه‌ها گفت‌وگو کند و دیدگاه اش را دربارۀ تصویری که پس از بازداشتش از سوی ریاست امنیت ملی همگانی شد ابراز کند.

در همین حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید فعالان حقوق بشری و نهادهای جامعه مدنی سندهایی را از آزار و اذیت جنسی کودکان به هیئت بررسی کنندۀ لوی سارنوالی سپرده اند.
نعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر بیان داشت: «فعالان جامعه مدنی در حضور داشت کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اسناد لازم را در اختیار لوی سارنوالی گذاشته و ما منتظر پایان نتایج بررسی‌های لوی سارنوالی هستیم.»

با  این حال لوی سارنوالی می‌گوید بخشی از بررسی‌های هیئتی که از سوی این نهاد به لوگر فرستاده شده بود پایان یافته است و این هیئت با پایان کارش نتایج بررسی‌های شان را همگانی خواهند ساخت.

جمشید رسولی، سخن‌‎گوی لوی سارنوالی بیان داشت: «هنوز هم تحقیقات شان جریان دارد در صورتی که هیئت نیاز ببینند دوباره به این ولایت سفر می‌کند و مواردی که باقی مانده باشد آن موارد را نیز تکمیل خواهند کرد.»

هیئت بررسی کنندۀ ادعاهای آزار و اذیت جنسی کودکان در لوگر، هفته گذشته کارش را آغاز کرد.

موسی محمودی، رییس جامعه مدنی لوگر ادعا کرده بود در پژوهشی که او انجام داده‌است، در حدود ۳۹۰ رویداد آزار و اذیت جنسی کودکان دانش آموز در این ولایت ثبت شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.