سیاست

پارلمان اروپا ادامه تعطیلی مکاتب دخترانه در افغانستان را قویا محکوم کرد

پارلمان اتحادیه اروپا روز گذشته (پنجشنبه ۱۸ حمل) در قطعنامه ای ضمن محکومیت طالبان برای بسته نگه داشتن مکاتب دخترانه، از امارت اسلامی خواست تا هر چه سریع تر تصمیم خود را در این خصوص تغییر دهد.

اعضای پارلمان اتحادیه اروپا روز گذشته در جلسه ای نسبت به تداوم وضع محدودیت ها علیه زنان و دختران در افغانستان ابراز نگرانی کرده و بسته نگه داشتن مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را نیز قویا محکوم نمودند.

اعضای پارلمان اتحادیه اروپا در قطعنامه ای ضمن یادآوری تعهدات قبلی طالبان مبنی بر احترام و رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان، از امارت اسلامی خواست تا تصمیم خود را در خصوص بسته نگه داشتن مکاتب دخترانه تغییر دهد.

آنها همچنین با اشاره به وضع دیگر محدودیت ها علیه زنان به شمول ممنوعیت مسافرت زنان بدون محرم شرعی در مسافت های طولانی تر از ۷۲ کیلومتر، این گونه اقدامات طالبان را تلاش برای حذف زنان از زندگی اجتماعی و انکار حقوق اساسی آنها برای دسترسی به کار، تحصیل و خدمات صحی دانسته و آن را شدیدا محکوم نمودند.

لازم به ذکر است که از زمان روی کار آمدن مجدد طالبان تاکنون دختران مکاتب بالاتر از صنف ششم اجازه حضور در صنف های درسی خود را نیافته اند و طالبان اجازه ادامه تحصیل آنها را منوط به فراهم شدن شرایطی مطابق با فرهنگ و رواج افغانی عنوان کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا