• انتشار: ۳ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۴۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 17812
پرینت

و این بار، توصیه طالبان به دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا

پس از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا قدرت را از باراک اوباما بدست گرفت، شماری از چهره های سیاسی کشور توصیه و پیشنهاداتی در خصوص سیاست آمریکا در قبال افغانستان به او دادند، که از این میان، طالبان هم مستثنا نبوده و روز گذشته توصیه ای به او کرد.

گروه طالبان روز گذشته (شنبه) به دونالد ترامپ پیشنهاد کرد که سیاست روسای جمهور پیشین آمریکا (باراک اوباما و جرج دبلیو بوش) در قبال افغانستان را بازنگری کند.

طالبان گفته است که آمریکا و متحدانش در ناتو، نتوانسته اند در جنگ افغانستان دستاوردی داشته باشند.

این گروه در بیانیه ای گفته است: “مردم افغانستان امیدوار هستند که دونالد ترامپ و کابینه اش سیاست های اشتباه روسای جمهور پیشین آمریکا را دنبال نکنند، و خود را از افغانستان دور نگه دارند.”

طالبان که بیانیه اش را به زبان پشتو در گروه پیام رسان «واتس آپ» خود منتشر کرده، افزوده است “اگر ترامپ سیاست های اوباما و بوش را دنبال کند و به خشونت ها در کشورمان بدون بازنگری سیاست هایش ادامه دهد، پس می توان گفت که سربازان آمریکایی بیشتری در افغانستان با مرگ روبرو می شوند؛ این سیاست همچنین بحران افغانستان را طولانی و پیچیده تر می کند.”

این گروه همچنین علاوه کرده است که آمریکا و تقریبا ۵۰ کشور متحد او در ناتو، طی ۱۶ سال گذشته هیچ دستاوردی بجز کشتار، بمباران و زندانی کردن نداشته اند. میلیاردها دالر نیز در افغانستان به هدر رفته و هزاران سرباز نیز کشته و یا زخمی شده اند.

در بیانیه طالبان همچنین آمده است “آمریکا منابع را هدر داد، و چهره اش را بخاطر نصب یک دولت فاسد، و برداشت مواد مخدر بی سابقه تخریب کرد، و در نهایت نیز دستاوردی نداشت.”

لازم به ذکر است که دونالد ترامپ که روز جمعه سوگند ریاست جمهوری را یاد کرد، تاکنون از سیاست دولتش نسبت به افغانستان اظهار نظری نکرده است.

او اما ساعاتی پس از مراسم تحلیفش، از طریق ویدیو کنفرانس، با سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان گفتگو کرد.

آمریکا در حدود ۱۰ هزار سرباز در افغانستان دارد که به آموزش و مشوره دهی به نیروهای امنیتی افغانستان مشغول می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.