• انتشار: 23 ژوئن 2015
  • ساعت: 10:55
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 371
پرینت

ولسوالی چهاردره قندوز از طالبان پس گرفته شد

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله، صبح امروز (سه شنبه) گفت که ولسوالی چهادره قندوز از کنترول مخالفان مسلح پس گرفته شد.

آقای صدیقی در صفحه تویتر خود نوشته که در عملیات پاکسازی این ولسوالی تلفات سنگینی به گروه طالبان وارد شده است.

ولسوالی چهاردره قندوز ۳۰ جوزا پس از حدود یک هفته درگیری‌های خونین به دست گروه طالبان سقوط کرده بود. طالبان گفته بود که در عملیات “تصرف ولسوالی چهادرره” تلفات سنگینی به نیروهای امنیتی افغان وارد کرده‌اند.

رسانه‌های محلی روز گذشته گزارش دادند که جنگجویان مسلح مخالف دولت تا نزدیکی ورودی مرکز شهر قندوز پیشروی و با نیروهای امنیتی تبادل آتش کردند.

به نقل از بی بی سی؛ عمر صافی والی قندوز گفت که عملیات پاکسازی شام روز دوشنبه راه اندازی شد و نیروهای امنیتی توانستند جنگجویان را عقب بزنند و کنترول ولسوالی و فرماندهی پلیس را پس بگیرند.

او گفت که عملیات از چند طرف از جمله گذرگاه ایرگنک بلخ راه اندازی شد.

آقای صافی گفت که در عملیات تصرف این ولسوالی توسط مخالفان دولت، جنگجویان خارجی هم مشارکت داشتند. او گفت که جنگجویان با موتورسایکل‌های خود فراری شده و نیروهای امنیتی بازرسی خانه به خانه را آغاز کرده‌اند.

او همچنین گفته است که دولت موفق شده جنگ ابزارهای سنگین مثل تانک‌‎ها و زره پوش‌های نیروهای دولتی را که به دست شورشیان افتاده بود را پس بگیرد.

به گفته والی قندوز، جنگجویان ازبک، تاجیک، چچن و اویغور در جنگ علیه نیروهای دولتی در ولایت قندوز شرکت داشتند و تعداد شان به دو هزار نفر می‌رسید.

هرچند دولت توانسته کنترول این ولسوالی را پس بگیرد اما ولسوالی دشت ارچی قندوز که روز گذشته به دست مخالفان مسلح افتاد هنوز در کنترول گروه طالبان است.

برای پس گیری ولسوالی های از دست رفته، حکومت مرکزی عملیات وسیعی با مدیریت ژنرال مراد علی مراد معاون رئیس ستاد ارتش و زمری پیکان رئیس پلیس امن و نظم عامه به راه انداخته است.

قندوز شش ولسوالی دارد و در شمال افغانستان با تاجیکستان هم مرز است. قندوز از ولایت های نسبتا ناامنی است که در ماه های گذشته محل درگیری های شدید و خونین بین نیروهای دولتی و شورشیان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.