• انتشار: 27 نوامبر 2015
  • ساعت: 00:30
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 4676
پرینت
دیوید کامرون:

“وقت آن رسیده که به شورشیان در سوریه حمله کنیم”

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس روز گذشته (پنجشنبه) گفت “وقت آن رسیده است که به شورشیان دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در سوریه حمله کنیم.”

دیوید کامرون می گوید که بریتانیا نمی خواهد منتظر بماند که کشورهای دیگر امنیت بریتانیا را تامین کنند.

از سویی دیگر بسیاری ها در انگلیس نسبت به وارد شدن کشورشان در جنگی دیگر در خاورمیانه بسیار محتاطانه عمل می کنند، بخصوص، به باور آنها، پس از آنکه جنگ در کشورهای خاورمیانه نتوانست باعث ثبات و امنیتی که آنها بدنبالشان بودند را فراهم کنند و حتی به ظهور گروه های تروریستی دیگری از جمله داعش منجر شد.

اما پس از آنکه، داعش مسئولیت حملات تروریستی در پاریس که منجر به کشته شدن بیش از ۱۳۰ نفر انجامید را به عهده گرفت، برخی از اعضای پارلمان انگلیس حتی آنانیکه پیش تر مخالف حمله نظامی در خاورمیانه بودند نیز هم اکنون احساس می کنند که عملیات نظامی علیه این شورشیان نیاز است تا از این رو از وقوع چنین حملاتی بر بریتانیا گرفته شود.

لازم به ذکر است که دو سال پیش طرح حمله به دولت بشار اسد از سوی دیوید کامرون به پارلمان این کشور برای رای گیری رفت، اما این طرح با مخالفت بسیاری ها در پارلمان انگلیس مواجه شد. هم اکنون اما اگر وی بخواهد این بار به شورشیان در سوریه حمله نظامی کند باید برخی از اعضای محتاط حزب محافظه کار که خود نیز از همان حزب می باشد را راضی کند و همچنین حزب کارگر که حزب مخالف وی است باید به طرح او جواب مثبت بدهند.

کمیته روابط خارجی پارلمان انگلیس در نامه ای به دیوید کامرون نوشته بود راه اندازی حملات هوایی بدون داشتن استراتژی مشخص برای شکست شورشیان در سوریه طرحی بی اساس و متناقض است.

اما دیوید کامرون در پاسخ به این نامه نوشت “ما نمی توانیم صبر کنیم تا درگیری ها در سوریه حل شود پیش از آنکه خودمان با گروه دولت اسلامی عراق و شام درگیر شویم”

وی افزود “اشتباه است که انگلیس امنیت خود را وابسته به کشورهای دیگر بداند و انتظار داشته باشد ملت های دیگر بار خطر حمله به داعش را بدوش بکشد تا از پیشروی تروریسم به خاک انگلیس جلوگیری کنند.”

وی در پاسخ ۲۴ صفحه ای خود نوشت که فعالیت ها علیه گروه داعش وارد مرحله تازه ای شده است.

همچنین از سویی دیگر، و با توجه به اینکه آقای کامرون نگران است موقعیت خود را در جامعه جهانی از دست بدهد می گوید بریتانیا باید به درخواست متحدانش از جمله ایالات متحده مبنی بر مبارزه با شورشیان افراطی پاسخ بدهد.

گرچه دولت انگلیس تاکنون زمان مشخصی را برای رای گیری در خصوص مداخله انگلیس در سوریه تعیین نکرده است، اما دیوید کامرون اوایل هفته جاری گفت که پارلمان کشورش شاید بتوانند در خصوص تصمیم وی در اواخر این هفته تصمیم گیری کنند.

تغییر در دیدگاه ها

دیوید کامرون پیش تر به اعضای پارلمان انگلیس گفته بود که تنها راه کاهش تهدیدها علیه انگلیس، مداخله در سوریه و حمله به داعش می باشد، در حالیکه برخی از اعضای پارلمان این کشور معتقدند که حمله به مواضع داعش تنها می تواند انگلیس را به یک هدف برای تروریستان تبدیل کند.

با این وجود بسیاری از اعضای پارلمان، نظر مردم انگلیس را در خصوص مداخله نظامی در سوریه میدانند. یک نظر سنجی که توسط موسسه یوگو در انگلیس در این هفته انجام شد نشان می دهد ۵۹ درصد مردم این کشور طرح حمله نظامی به مواضع داعش در سوریه را می پسندند.

پس از این گفته های دیوید کامرون، کریسپین بلونت رئیس کمیته روابط خارجی حزب محافظه کار نیز گفت که اعضای پارلمان نیز باید به طرح نخست وزیر جواب مثبت بدهند زیرا هم اکنون نیاز است تا انگلیس نقش کامل تری را در سوریه به عهده بگیرد.

یکی دیگر از اعضای پارلمان به نام سارا ولاستون می گوید که وی نظرش را تغییر داده و هم اکنون موافق حمله هوایی به مواضع داعش در سوریه است.

اما همچنان برخی ها در حزب کارگر و حزب ملی اسکاتلند مخالف طرح دیوید کامرون می باشند زیرا معتقدند هنوز وی طرحی کامل و جامع صلح پس از راه اندازی حملات هوایی در سوریه ارائه نکرده است.

برخی دیگر نیز معتقدند که با شروع حملات هوایی در سوریه، انگلیس بعدا مجبور خواهد شد تا نیروی زمینی نیز اعزام کند، چیزی که دیوید کامرون رد می کند.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.