• انتشار: 7 ژانویه 2020
  • ساعت: 14:04
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 40632
پرینت

وقتی آمر عبدالستار و مهمانانش در خانه و بدون محاکمه تیرباران شدند!

امرالله صالح معاون تیم انتخاباتی دولت‌ساز اعلام کرد که آمر ستار در یک دسیسه و اطلاعات اغواکنندۀ اطلاعاتی کشته شده است.

آمر عبدالستار از فرماندهان پیشین جهادی یک‌شنبه‌شب با شماری از همراهان و اعضای خانواده‌اش از سوی مأموران امنیتی در حصۀ اول خیرخانه تیرباران شد.

منابع می‌گویند ساعت هفت شام گروهی از مأموران امنیتی وارد خانۀ یکی از اقارب آمر ستار شده و مهمانان و مهمان‌داران را به گلوله بسته است.

یکی از شاهدان رویداد به طلوع نیوز گفت مأموران امنیتی بدون این‌که سؤال و جوابی داشته باشند، به محض ورود به حویلی به تیراندازی پرداختند و آمر ستار، فرزندش، برادرزاده‌اش و دوتن از بستگان او را به قتل رسانیدند.

مقامات امنیتی کابل از ابراز نظر در این زمینه خودداری کرده‌اند.

اما امرالله صالح معاون تیم انتخاباتی دولت‌ساز اعلام کرد که آمر ستار در یک دسیسه و اطلاعات اغواکنندۀ اطلاعاتی کشته شده است.

او گفت آمرعبدالستار غوربندی یکی از شخصیت های برجسته جهادی و قومی در اثر یک دسیسه پیچیده و بر اساس اطلاعات اغوا کننده دیشب در خیرخانه توسط یکی از بخشهای امنیت ملی به شهادت رسید.

او گفت آمرعبدالستار شهید برایم یک دوست عزیز و همفکر بود و من در ردیابی این جنایت از هیچ تلاش سیاسی و مسلکی دریغ نخواهم کرد.

در این حال، رئیس جمهور غنی در دیدار با بزرگان شمالی، هیاتی را به منظور بررسی حادثۀ شب گذشته در حوزۀ یازدهم شهر کابل، توظیف کرد.

حاجی الماس زاهد به نمایندگی از بزرگان و شفیع الله به نمایندگی از خانوادۀ مرحوم آمر عبدالستار صحبت کردند و خواهان بررسی جدی حادثۀ متذکره و تامین عدالت شدند.

رییس‌جمهور غنی پس از استماع صحبت های آنان، ضمن ابراز تاثر و غمشریکی، به نهادهای ذیربط هدایت داد که هیاتی را به منظور بررسی جدی قضیه متذکره تعیین نموده و نتایج آن را به زودترین فرصت به ریاست جمهوری ارائه نماید تا در روشنایی یافته‌های هیات مذکور، اقدامات و تصامیم لازم اتخاذ گردد.

این رویداد واکنش‌های گسترده‌یی را در شبکه‌های اجتماعی و میان مردم برانگیخته است.

فردوس کاوش، روزنامه‌نگار با اشاره به حمله بر آمر ستار نوشت که حتا امین و استالین هم کسی را در خانه‌اش نکشته بودند. شخصی که کشته شده، در ساحۀ طالب زندگی نمی‌کرد که شب نیروهای مسلح به خانه‌اش وارد شوند و با مهمانش بر او گلوله‌باری کنند.

او گفت قانون اساسی حکم می‌کند که حالت اصلی، بی‌گناهی است‌. هیچ نیرویی حق ندارد کسی را در خانه‌اش بکشد. استالین و استالینیست وطنی که امین بود این قدر حیا داشتند که کسی را با مهمانش در خانه‌اش نکشند. امپراتور روم در قرن پنج و شش میلادی به جلادانش توصیه می‌کرد که کسی را بدون محاکمه گردن نزنند.‌ مگر جمهوریتی که از آن دفاع می‌کنیم و سربازان ما به خاطر آن کشته می‌شوند، وحشی‌تر از گلادیاتورها است؟ مگر ما در جنگل به سر می‌بریم که بدون محاکمه مردم را می‌کشند؟ این اعدام بدون محاکمه نیست؟ این موضوع باید جدا بررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.