• انتشار: 18 ژوئن 2019
  • ساعت: 10:29
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35168
پرینت

وضعیت مهاجرین افغانستانی در نشست مشترک ایران، افغانستان و پاکستان در اسلام‌آباد بررسی شد

ششمین نشست کمیته راهبردی منطقه‌ای میان افغانستان، پاکستان، ایران و کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین، در مورد وضعیت مهاجرین افغان در اسلام‌آباد برگزار شد.

در این نشست سید حسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان، شهریار خان افریدی، وزیر ایالات و مناطق مرزی پاکستان، حسین ذوالفقاری، معاون وزارت داخله ایران و مسوولان کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین برای این سه کشور اشتراک کرده‌اند.

سید عبدالباسط انصاری، سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان کشور گفت این نشست سه روز ادامه خواهد داشت و درباره روند اقامت مهاجران افغان در ایران و پاکستان گفتگو خواهد شد.

آقای انصار گفت در این نشست به بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان از ایران و پاکستان صحبت خواهد شد و تاکید افغانستان این است که بازگشت مهاجران به کشور شان اجباری نباشد.

به گفته وی، در روز نخست این نشست، شرکت‌کنندگان درباره پیدا کردن راه حل‌ مشکلات مهاجرین افغانستان در پاکستان و ایران بحث کردند.

این نشست سالانه با هدف رسیدگی به وضعیت مهاجران افغان در کشورهای میزبان برگزار می‌شود.

تاکنون مشخص نیست که طرف‌های شرکت‌کننده درباره مهاجران به چه توافق‌های دست خواهند یافت، ولی نتایج این نشست در اعلامیه‌ای مشترک در روز پایانی اعلام خواهد شد.

براساس معلومات وزارت مهاجرین و عودت کنندگان کشور، در حال حاضر حدود ۲ میلیون مهاجر افغان در پاکستان و بیش دو نیم میلیون مهاجر دیگر در ایران زندگی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.