• انتشار: 13 جولای 2020
  • ساعت: 23:43
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 45715
پرینت
بررسی تازه نهاد حمایت از خبرنگاران نشان داد

وضعیت دسترسی به اطلاعات در کشور بحرانی ست

عبدالمجیب خلوتگر، رئیس اجرایی نهاد پشتی‌بان رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید، نهادهای امنیتی بدترین وضعیت دست‌رسی به اطلاعات را در کشور دارند.

نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) وضعیت دست‌رسی به اطلاعات را در افغانستان بحرانی می‌خواند و می‌گوید، این وضعیت هر روز در حال بدترشدن است.

این نهاد امروز دوشنبه، ۲۳ سرطان با نشر نتایج بررسی «وضعیت دست‌رسی به اطلاعات» در کشور گفت بدترین وضعیت دست‌رسی به اطلاعات را نهادهای امنیتی دارند.

در این بررسی ۱۰۰ خبرنگار از پنج حوزۀ مرکز، شمال‌، شرق، غرب و جنوب کشور اشتراک کرده‌اند.

عبدالمجیب خلوتگر، رئیس اجرایی نهاد پشتی‌بان رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید، نهادهای امنیتی بدترین وضعیت دست‌رسی به اطلاعات را در کشور دارند.

به گفتۀ او، سخنگویان نهادهای امنیتی یا حاضر به پاسخ‌‌دادن به خبرنگاران نمی‌شوند یا اگر پاسخ می‌دهند بیشتر این معلومات تبلیغ حکومت است.

رئیس اجرایی نی کارکرد ارگ ریاست جمهوری و وزارت صحت‌ را در بخش دادن اطلاعات به رسانه‌ها ضعیف می‌خواند و می‌گوید این نهادها خبرنگاران را به گونۀ دل‌خواه انتخاب می‌کنند و معلومات را با آن‌ها شریک می‌‎سازند.

بر بنیاد نتایج این بررسی پس از بخش امنیت، ریاست جمهوری، نهادهای عدلی‌وقضایی، شهرداری‌ها، وزارت‌های صحت‌، تجارت و مالیه حاضر به شریک‌ساختن معلومات با خبرنگاران نیستند.

در این ‌حال خبرنگاران نیز وضعیت دست‌رسی به اطلاعات را نگران‌کننده می‌خوانند و می‌گویند، سخنگویان نهادهای دولتی یا به پرسش‌های آنان پاسخ نمی‌دهند و یا این‌که با تأخیر پاسخ می‌دهند.

خبرنگاران از کمیسیون دست‌رسی به اطلاعات می‌خواهند تا به این مشکل به گونۀ جدی توجه کنند.

ناکامی حکومت، پنهان‌کردن معلومات و کارانبودن کمیسیون دست‌رسی به اطلاعات از دلایلی‌اند که به گفتۀ خبرنگاران نهادهای دولتی حاضر به پاسخ‌گویی به رسانه‌ها نمی‌شوند.

اما دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید، حکومت و نهادهای دولتی در هر زمانی مکلف به پاسخ‌گویی و دادن معلومات به خبرنگاران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.