• انتشار: 22 سپتامبر 2016
  • ساعت: 23:10
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 13559
پرینت

وزیر کانادایی در شهر مشهد ایران متولد شده نه در افغانستان

مریم منصف وزیر نهادهای دموکراتیک کانادا به تازگی گفته است که وی در افغانستان متولد نشده بلکه درشهر مشهد ایران به دنیا آمده است.

مریم منصف وزیر نهادهای دموکراتیک کانادا که تاکنون خودش نیز از محل دقیق تولدش آگاهی نداشته می گوید در شهر مرزی مشهد در ایران به دنیا آمده است.

مریم منصف شهروند افغانی-کانادایی سال گذشته در کابینه جاستین ترودو نخست وزیر کانادا به عنوان وزیر نهادهای دموکراتیک این کشور انتخاب شد.

خانم منصف امروز پنجشنبه گفت که پیش از این باور بر این بود که در افغانستان به دنیا آمده است، اما هم اکنون به تازگی و از مادر خود شنیده است که در شهر مشهد ایران که در ۳۰۰ کیلومتری شهر هرات واقع شده به دنیا آمده است.

وی گفت “چند روز پیش مادرم برای اولین بار به من و خواهرم گفت که ما در حقیقت در شهر مشهد ایران به دنیا آمدیم.”

او افزود “پس از ازدواج پدر و مادرم در شهر هرات، وضعیت امنیتی در شهر وخیم شد. شهر به دلیل جنگ به شدت تخریب شد و هزاران تن نیز کشته شدند. پس از این ماجرا والدینم تصمیم گرفتند که شهر را ترک کنند و به شهر مشهد در ایران رفتند، جایی که آنها امنیت داشتند، با امید اینکه به زودی می توانند به کشورشان برگردند.”

خانم منصف اضافه کرده است “گرچه در ایران به لحاظ امنیتی مشکلی نداشتیم و امنیت داشتیم، اما ما مانند هزاران مهاجر افغان دیگر در ایران از حقوقی که شهروندان ایرانی برخوردار بودند محروم بودیم. پس از مرگ پدرم، ما بارها به افغانستان رفتیم و دوباره به ایران بازگشتیم.”

مریم و خواهرش از مادرشان پرسیده اند که چرا تاکنون درباره محل تولدشان به آنها چیزی نگفته اند، و مادرشان در جواب گفته است که فکر نمی کرده مهم باشد.

وی افزود “گرچه ما در ایران به دنیا آمدیم، اما براساس قوانین ایران، کسانی که در ایران متولد می شوند مشمول دریافت تابعیت این کشور نمی شوند. “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.