• انتشار: 22 دسامبر 2018
  • ساعت: 16:49
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 31090
پرینت

وزیر فواید عامه استیضاح و ابقاء شد

یما یاری؛ وزیر فوایدعامه که به دلیل مصرف کمتر از ۷۰درصد بودجه انکشافی این وزارت در سال مالی ۱۳۹۶ از سوی مجلس‌نمایندگان استیضاح شده بود با گرفتن ۶۰ رأی موافق، ۳۴ رأی مخالف، ۵رای باطل و ۱رأی ممتنع در سمتش ابقاء شد.

به گزارش رها، وزیر فواید عامه در جلسه استیضاح مجلس نمایندگان گفت که در هفده سال گذشته وزارت فواید عامه برأی اولین‌بار ۵/۹۷ درصد بودجه انکشافی خود به مصرف رسانده است.

وی تأکید کرد که برأی اولین‌بار استراتیژی ۵ ساله برأی وزارت فواید عامه تهیه شده تا در آن اولویت‌های کاری مشخص شود.

یاری در ادامه خاطرنشان نمود که برأی اولین بار نزدیک به ۵۰۰ کیلومتر جاده در افغانستان سروی شده است.

وزیر فواید عامه  افزود که او در ربع چهارم سال قبلی، زمانیکه وزارت فواید عامه ۲۴درصد بودجه انکشافی خود را مصرف کرده بود، از مجلس رأی‌اعتماد گرفته است.

او با بیان‌اینکه او در کمتر از ۳ماه توانسته تا سقف مصرف بودجه انکشافی را از ۲۴ به ۶۳درصد برساند، تأکید کرد که او پاسخگوی مسئولیت خود در همین مدت می‌باشد.

یاری، چالش‌های فراه روی مصرف بودجه را کمبود ظرفیت، نفوذ حلقات مافیایی در درون این وزارت، ساختار نا متناسب و نا امنی خواند و اضافه کرد که در کنار سایر دلایل نبود امنیت سبب شده تا این وزارت نتواند کارهای خود را به نحو مطلوب به پیش ببرد.

به گفته‌ی او؛ سال گذشته چندین انجنیر این وزارت از سوی مخالفین شهید و یا اختطاف شده‌اند.

او همچنین از مصرف ۹۷٫۵ درصد بودجه انکشافی وزارت فواید عامه در سال ۱۳۹۷ خبر داد و گفت که در طول ۱۷ سال گذشته این وزارت در سال جاری بیشترین رقم بودجه انکشافی -۱۸میلیارد و ۴۰۰ میلیون افغانی- را به مصرف رسانیده است.

سرانجام پس از شروع استیضاح و رأی گیری نمایندگان حاضر در این جلسه، وزیر فواید عامه با گرفتن ۶۰رأی موافق، ۳۴رأی مخالف، ۵ رأی باطل و ۱رأی ممتنع در سمت خود باقی ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.