• انتشار: 14 دسامبر 2019
  • ساعت: 12:25
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 39947
پرینت

وزیر دفاع پیشین امریکا: هدف طالبان تسخیر افغانستان است

جیمز ماتیس، وزیر دفاع پیشین امریکا ضمن دفاع از تلاش های امریکا برای بازسازی افغانستان، گزارش اخیر واشنگتن پست درباره دولت امریکا را جالب ندانسته و آن را “مکاشفه آمیز” تلقی می کند.

روزنامه واشنگتن ‌پست در مقاله اخیر خود تأکید کرده است طی ۱۸ سال گذشته دولت‌های مختلف در کاخ‌سفید برای “موفق نشان دادن” طولانی‌ترین جنگ در تاریخ آمریکا، حقایق را از مردم این کشور پنهان کرده‌اند.

اما متیس که گفته است خود تمام گزارش تحقیقی روزنامه واشنگتن ‌پست را خوانده است، بیان کرد: “خب این یک گزارش تحقیقی است. من فکر می کنم این کار به همین منظور انجام شده است. دشواری های افغانستان خیلی زودتر از این ها درک شده بود. این ایده که این تلاش ها را می خواهند پنهان و نادرست جلوه بدهند، مرا متعجب می کند.”

ماتیس در رابطه با این مقاله خاطرنشان کرد هدف طالبان تسخیر این کشور است و آن‌ها با هزینه های زیادی که برای ارتش افغانستان مصرف شده، متوقف شده اند.

او گفت: “اگر این مقاله را بخوانید، تقریبا فکر می کنید که این یک فاجعه کامل است، اما اصلا این طور نیست. جنگ در افغانستان به سختی جهنم بوده است، اما جنگ در افغانستان فقط یک شکست ناخوشایند پس از دیگری نیست. آن‌ها دلیل اصلی هستند.”

مطابق به گزارش واشنگتن پست، متیس اعتراف کرد که نیروهای امریکایی در امر ملت سازی واقعا خوب نبوده اند، اما تاکید کرد که باید در افغانستان و خاورمیانه ماند تا از رشد مجدد گروه های اسلامی رادیکال جلوگیری شود.

 وی اضافه کرد: “ما باید برای مقابله با نیروهای ضد تروریزم مدتی در آنجا حضور داشته باشیم تا از ترمیم القاعده و باز نگه داشتن داعش جلوگیری کنیم.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.