سیاست

وزیر دفاع: طالبان با افزایش خشونت ها تنها درد مردم را افزایش می دهند

مراسم فارغ التحصیلی ۱۳۵ نفر، از جمله ۲۰ زن عضو واحد ویژه کماندو، روز شنبه برگزار شد.

بسم الله محمدی سرپرست وزارت دفاع ملی در این مراسم گفت ارتش و دولت مصمم به دفاع از کشور هستند. وی تأکید کرد طالبان با خشونت و جنگ به اهداف خود نمی‌رسند، بلکه فقط رنج مردم را افزایش می‌دهند. وی از مردم تشکر کرد که علی رغم تشدید خشونت در اکثر مناطق کشور در کنار نیروهای امنیتی ایستاده اند.

محمدی گفت نیروهای امنیتی حق دارند و مبارزه آنها برای دفاع از میهن است و این کار درستی است. وی خطاب به نیروهای تازه فارغ التحصیل شده گفت: “توانایی‌های خود را ثابت کنید.” نیروهای تازه فارغ التحصیل قرار است وارد جبهه‌های نبرد شوند.

از سوی دیگر، در حمله متقابل نیروهای امنیتی و دفاعی در ولسوالی پشتون‌ کوت ولایت فاریاب، ۳۴ شورشی طالب کشته و زخمی ‌شدند. شورشیان طالب که به منطقه “سبز” ولسوالی پشتون کوت ولایت فاریاب حمله کرده بودند، با واکنش شدید نیروهای امنیتی و دفاعی کشور روبرو شد. یک عضو این گروه کشته شد و ۲۲ نفر دیگر از جمله چندین نفر از افراد اصلی زخمی‌ شدند. برخی از سلاح‌ها، مهمات و وسایل نقلیه دشمن نیز منهدم شد.

همچنین، رئیس امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان درخواست ۸۵۰ میلیون دالر برای کمک به این کشور جنگ‌زده کرده است. این مبلغ به منظور رسیدگی به سو تغذیه طولانی مدت برای یک سوم کشور، خشکسالی شدید و بازگشت ۶۲۷۰۰۰ افغان در سال جاری که بیشتر آنها از ایران اخراج شدند، درخواست شده است. رامیز علی اکبروف پس از یک جلسه توجیهی مجازی از کابل به خبرنگاران در مقر سازمان ملل گفت که حداقل ۱۸ میلیون افغان نیاز به کمک دارند و برنامه سازمان ملل برای کمک به دست کم ۱۵٫۷ میلیون تن از آنهاست.

با این حال وی گفت تنها ۳۷ درصد  از (۴۵۰ میلیون دالر) درخواست ۱٫۳ میلیارد دالری سازمان ملل متحد تامین شده که در این میان بزرگترین اهداکننده ایالات متحده بوده است. وی گفت: ۸۵۰ میلیون دالر باقیمانده نیاز مبرم است.

علی اکبروف ابراز امیدواری کرد که همسایگان افغانستان با دید حقوق بشری و مسئولانه وضعیت افغانستان را مد نظر داشته باشند. وی گفت که سازمان ملل ۶۲۷۰۰۰ افغان را که تاکنون از کشورهای همسایه برگشته‌اند ثبت کرده است و “بیشتر آنها از ایران هستند.” وی افزود که در شرایط فعلی، “همه چیز بسیار دشوار است” و کووید-۱۹ شرایط را بدتر کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا