• انتشار: 1 می 2021
  • ساعت: 16:36
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 57548
پرینت

وزیر دفاع: خروج نیروهای خارجی نگرانی ندارد

سرپرست وزارت دفاع ملی که امروز( شنبه، ۱۱ ثور) در نشست خبری مسوولان ارشد امنیتی در کابل صحبت می‌کرد، گفت نیروهای خارجی پایگاه‌های‌شان را یکی پس از دیگر تخلیه می‌کنند، نگرانی از خروج نیروهای خارجی وجود ندارد و نیروهای امنیتی افغان به صورت مستقل توانایی دفاع را دارند

یاسین ضیا می‌گوید که هیچ تغییری در جدول‌بندی خروج نیروهای خارجی به میان نیامده است و کار روی مسایل لوژیستکی جریان دارد.

به گفته رییس ستاد ارتش، ممکن است نیروهای خارجی روز یک‌شنبه پایگاه شورابک را تخیله کنند و به مراکز عمده‌شان در بگرام جمع و سپس از کشور خارج شوند.

یاسین ضیا افزود، نقاطی که در آن موضوعات لوژیستکی مطرح است، ممکن است تا هفته جاری به افغانستان سپرده شود. سرپرست وزارت دفاع ملی افزود افغانستان در حال تسلیم‌گیری نقاط تخلیه شده است.

محمدیاسین ضیا هم‌چنان گفت نگرانی از خروج نیروهای خارجی وجود ندارد و نیروهای امنیتی افغان به صورت مستقل توانایی دفاع را دارند.

به گفته او، در گذشته این نیروها برای حملات هوایی از نیروهای خارجی کمک می‌گرفتند و در این راستا نیز کار شده و پیش‌رفت عمده به میان آمده است.

براساس جدول‌بندی خروج نیروهای امریکا و ناتو که قبلاً اعلام شده، روند خروج نیروهای خارجی آغاز شده است. رسانه‌ها روز گذشته گزارش دادند این روند کلید خورده است و ۱۰۰ تن از نیروهای امریکایی به کشورشان برگشته‌اند.

امریکا برخی از تمهیدات از جمله استقرار بمب‌‌افگن‌های بی-۵۲ (B-52) در منطقه و استقرار موشک‌ها در افغانستان را برای خروج مصون نیروهایش روی دست گرفته است. این کشور صدها نیروهای ویژه را نیز به افغانستان اعزام کرده است.

طالبان گفته‌اند تأخیر خروج نیروهای خارجی، سرپیچی از توافق‌نامه دوحه است و این گروه برای نشان دادن واکنش به آن منتظر تصمیم رهبری خود است. هم‌چنان طالبان تأکید کرده‌اند تأخیر در خروج نیروهای خارجی، راه هر گونه «اقدام مناسب» را باز گذاشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.