• انتشار: 24 دسامبر 2020
  • ساعت: 11:36
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 52417
پرینت

وزیر دفاع امریکا: نیروهای ویژه امریکا آخرین سربازانی خواهند بود که افغانستان را ترک می کنند

وزیر دفاع امریکا تاکید کرد سربازان ویژه آمریکا نخستین سربازانی بودند که ۲۰ سال پیش درافغانستان استقرار یافتند و ممکن است آنها آخرین سربازانی باشند که از افغانستان خارج خواهند شد.

کریستافور میلر سرپرست وزارت دفاع آمریکا به تازگی به کابل سفر کرد و گفت نیروهای ویژه آمریکا آخرین سربازانی خواهند بود که از افغانستان خارج خواهند شد.

میلر در این سفر از یک پایگاه نظامی در جنوب شهر کابل جایی که سربازان آمریکایی نیروهای افغان را آموزش نظامی می‌دهند بازدید نود.

او تاکید کرد سربازان ویژه آمریکا نخستین سربازانی بودند که ۲۰ سال پیش درافغانستان استقرار یافتند و ممکن است آنها آخرین سربازانی باشند که از افغانستان خارج خواهند شد.

کاهش سربازان آمریکایی در افغانستان

وزارت دفاع آمریکا در تاریخ ۱۷ نوامبر ۲۰۲۰ اعلام کرد واشنگتن سربازان خود را در افغانستان تا پایان سال جاری میلادی به ۲۵۰۰ تن کاهش می‌دهد. ایالات متحده در حال حاضر ۴۵۰۰ سرباز در افغانستان دارد.

کریستافور میلر سرپرست وزارت دفاع آمریکا در این باره گفت: «این تصمیم توسط رئیس جمهور با مشورت با کابینه امنیت ملی طی چند ماه گذشته همچنان در گفت‌وگوهای مداوم با من و همکارانم گرفته شده است».

این در حالی است که در تاریخ ۱۷ نوامبر ۲۰۲۰ سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با نشر اعلامیه‌ای نوشت، خروج شتاب زده از افغانستان بهای سنگینی در قبال خواهد داشت، اگر آمریکا این کشور را ترک کند، ناتو خواهد ماند.

همچنان، مک مستر مشاور سابق امنیت ملی ایالات متحده آمریکا اخیراً در گفت‌وگو با شبکه خبری CBS گفته است خارج شدن سربازان آمریکایی از افغانستان یک پیروزی به طالبان می‌بخشد که این طرح نفرت برانگیز است.

مستر از خروج شتاب زده نیروهای آمریکایی از افغانستان انتقاد کرد و هشدار داد هرگاه طالبان در بخش‌های وسیعی از این کشور حضور یابند، سازمان‌های دیگر «هراس افگن» نیز در افغانستان پناه خواهند گرفت و امنیت آمریکا را به مخاطره قرار خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.