• انتشار: 11 آوریل 2021
  • ساعت: 16:59
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 56641
پرینت

وزیر دفاع امریکا به اسرائیل سفر کرده است، ایران و بازگشت امریکا به برجام محور گفت و گوها ست

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، روز یکشنبه ۲۲ حمل (۱۱ اپریل) در سفری دو روزه وارد تل‌آویو شد تا با مقامات اسرائیلی به گفتگو بپردازد. گزارش شده است که مسئله ایران و بازگشت آمریکا به برجام جزو محورهای اصلی مذاکرات خواهد بود.

سفر ژنرال آستین رئیس پنتاگون اولین سفر یک مقام بلند‌پایه کابینه آمریکا به اسرائیل از زمان روی کار آمدن جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات متحده است.

بازدید رسمی لوید آستین از تل‌آویو در حالی صورت می‌گیرد که مقا‌م‌های آمریکا در تلاش هستند تا به توافق اتمی با ایران موسوم به برجام بازگردند. اقدامی که مقامات اسرائیلی ظاهرا از آن خشنود نیستند و به دفعات نارضایتی خود را از آن اعلام داشته‌اند.

کارشناسان می‌گویند دولت بایدن قصد دارد همزمان با پیش بردن مذاکرات با تهران، به اسرائیل اطمینان دهد که امنیت‌اش در منطقه تامین خواهد شد. امری که مقامات تل‌آویو به آن ظنین هستند و برداشته شدن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را تهدیدی برای امنیت منطقه می‌بینند.

قرار است وزیر دفاع آمریکا با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل دیدار کند. سفر رئیس پنتاگون به تل‌آویو در حالی انجام می‌شود که تنش میان ایران و اسرائیل طی هفته‌های اخیر شدت گرفته است.

روز یکشنبه سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از بروز «یک حادثه بدون خسارت جدی» در سیستم برق‌رسانی تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر داد. این در حالی است که ساعاتی بعد نشریه جروزلم‌پست چاپ اسرائیل نوشت حادثه روی داده در نطنز «یک حمله سایبری» بوده و خسارت وارده به تاسیسات «بدتر از چیزی است که ایران اعلام کرده است».

حادثه در نطنز که همزمان با اعلام تهران در راه‌اندازی نسل جدید سانتریفیوژها رخ داده است، به فاصله چند روز پس از روی می‌دهد که کشتی ایرانی ساویز در دریای سرخ با آنچه «مین‌های چسبان اسرائیلی» توصیف شده است هدف حمله قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.