امنیت و جرایم

وزیر داخله پیشین: حمدالله محب با گروه حقانی تماس داشت و کشور را به طالبان تسلیم داد

مسعود اندرابی؛ وزیر پیشین داخله می‌گوید، حمدالله محب؛ مشاور امنیت ملی ‌اشرف‌غنی با خلیل حقانی؛ عضو شبکه حقانی مداوم در تماس بوده‌ و در سقوط کابل وساطت کرده‌است.

اندرابی این مطلب را روز (یک‌شنبه، ۱۱ میزان) در یادداشتی در صفحه فیسبوک خود در واکنش به انتشار جزئیات فرار اشرف‌غنی منتشر کرد.

اخیرا روزنامه هشت صبح یادداشتی را در مورد فرار غنی نوشته‌است.

مسعود اندرابی گفته‌است موضوعی که در این یاداشت شاید “عمدا بحث نشده و یا منبع ممکن به آن دسترسی نداشته‌است، تماس‌های مداوم حمدالله محب با خلیل حقانی است”.

او نوشته‌است روزی که سلام رحیمی و متین بیک مصروف تماس‌ با قطر بودند و توافق شد که طالبان به کابل داخل نشوند و رحیمی به همین منظور از طالبان در خواست صدور اعلامیه کرد و طالبان بلافاصله از قطر اعلامیه دادند، محب با خلیل حقانی چندین تماس داشته است.

اندرابی افزوده‌است محب حتی یک بار قرار شده تا با خلیل حقانی در نزدیک کابل ملاقات کند؛ ولی بعدتر آقای محب ترجیح داده است که از طریق تلفن به هماهنگی‌ها ادامه دهند.

وزیر پیشین داخله در ادامه نوشته‌است: «مطمین هستم که این بخش از آن فرار و چگونگی تسلیمی ننگین نظام به گروه حقانی با همدستی و وساطت محب و پاکستان، بعدها نیز افشا شود.»

آقای محب یکی از مهره‌های مهم غنی بود که نهادهای امنیتی را مدیریت می‌کرد.

مقام‌های دولت پیشین او را مسئول اصلی پیشروی سریع طالبان و فروپاشی ارتش می‌دانند.

طبق اطلاعات منتشر شده، محب هنگام فرار غنی نیز او را همراهی کرده‌است.

گفته شده غنی و همراهانش با چهار چرخبال پس از ترک افغانستان، وارد قلمروی تاجیکستان شده؛ اما آن کشور اجازه فرود به چرخبال‌ها را نداده‌است. سپس چرخبال‌های غنی به صورت غیرقانونی در میدان هوایی ترمذ ازبکستان نشست کرده و از آنجا پس از چندین ساعت محاصره توسط نظامیان ازبک به امارات عربی منتقل شده‌است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا