• انتشار: ۷ سرطان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۲:۰۴
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 59962
پرینت

وزیر داخله پاکستان: زخمی های طالبان در پاکستان درمان می شود

شیخ رشید احمد، وزیر داخله پاکستان گفته است اجساد و زخمی‌های طالبان افغانستان به پاکستان منتقل می‌شوند و برخی از آنان در مراکز درمانی پاکستان درمان می‌شوند.

آقای رشید احمد از طالبان افغانستان خواسته به تحریک طالبان پاکستان، اجازه فعالیت علیه کشورش را ندهند.

او در یک مصاحبه با شبکه تلویزیونی جیو نیوز پاکستان گفت خانواده‌های اکثر مقامات طالبان در پاکستان زندگی می‌کنند.

وی افزود:«مسئله این است که خانواده طالبان و دیگران در اینجا در پاکستان بسر می‌برند، آنها در مروت، لوی بیر، بارکو و ترنول زندگی می‌کنند.»

وزیر داخله پاکستان در پاسخ به احتمال حمایت طالبان افغانستان از تحرکات طالبان پاکستان گفت طالبان افغانستان باید فیصله کنند که به تحریک طالبان پاکستانی بفهمانند، همانطوری که ما خواهان صلح در افغانستان هستیم طالبان افغانستان به تحریک طالبان پاکستان و سایر عناصر اجازه هیج‌گونه دخالت در پاکستان را ندهند و ما انشالله در ظرف یک ماه کار حصار کشی مرز میان افغانستان و پاکستان را تمام می‌کنیم.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفت این گفته های آقای رشید احمد را رد می‌کند. به گفته او، جنگ گسترده در این کشور وجود دارد و حضور رهبران و مسئولین در پاکستان حقیقت ندارد، زیرا این جنگ “کنترل، رهبری و حضور همه مسئولین را می‌خواهد و خانواده نیز از آنها نباید دور باشد.

او افزود مهاجرین افغانستان که در پاکستان حضور دارند کسانی از طرفداران طالبان نیز در میان آنان “شاید باشد.”

همچنین وزیرخارجه افغانستان در واکنش به سخنان شیخ رشید گفت تحریک طالبان پاکستان “به‌هیچ وجه در افغانستان هسته‌گذاری نشده و نه در خاک ما فعالیت دارد.”

این نهاد افزود، این تحریک، بر اساس راهکار امنیت ملی افغانستان در کنار”سایرگروه‌های تروریستی، دشمن صلح، ثبات و رفاه در افغانستان و منطقه شناخته شده و دولت افغانستان علیه این گروه تروریستی مانند سایر گروه‌های تروریستی بدون هرنوع تبعیض مبارزه می‌کند.

وزارت خارجه افغانستان با نشر بیانیه‌ای افزود کابل پیوسته بر عملی‌شدن قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و توافق‌نامه صلح دوحه مبنی بر قطع روابط طالبان با سایر گروه‌های “تروریستی” منطقه‌ای و بین‌المللی به شمول تحریک طالبان پاکستان، لشکر طیبه، جیش محمد، تحریک اسلامی ازبکستان، تحریک اسلامی ترکستان شرقی، القاعده و داعش تأکید کرده است.

کابل خواستار مبارزه مشترک، یکسان و بدون تبعیض همه کشورهای منطقه با این پدیده شده است.

در روزهای اخیر تنش لفظی میان کابل و اسلام آباد نیز زیاد شده است. در تازه‌ترین مورد امرالله صالح، معاون رئیس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته “اسلام آباد به عنوان میزبان طالبان از روز زایش تا امروز می‌تواند نقش قابل لمسی در صلح بازی کند و بدینسان به دوست قابل باور ملت افغانستان تبدیل گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.