سیاستِتیتر یک

وزیر داخله طالبان: در حال حاضر امریکا را دشمن خود نمی دانیم

سرپرست وزارت داخله طالبان که از سوی پولیس امریکا تحت تعقیب است می گوید طالبان علیرغم شک در نیات امریکا، در حال حاضر این کشور را دشمن خود نمی داند.

سراج الدین حقانی سرپرست وزارت داخله طالبان در صحبت با خانم کریستین امانپور خبرنگار سی ان ان گفت پس از پایان جنگ امریکا در افغانستان هم اکنون زمان دیپلماسی فرا رسیده است.

وی جنگ طالبان با امریکا را براساس قوانین بین المللی «دفاع از کشور» توصیف کرد و گفت: «آنها به شدت با ما جنگیدند و واکنش ما متناسب با آن بود. اما هم اکنون زمان دیپلماسی رسیده است.»  

حقانی افزود پس از توافق دوحه، طالبان به دنبال رابطه دیپلوماتیک با امریکا و کشورهای جهان است.

او بار دیگر تاکید کرد که از افغانستان هیچ تهدیدی متوجه کشورهای جهان نخواهد بود.

سراج الدین حقانی در این گفتگو همچنین به سوالی درباره تحصیل دختران افغانستان پاسخ داد و گفت که طالبان با تحصیل آنان مشکلی ندارد اما آموزش دختران باید براساس طرز فکر و فرهنگ افغانستان باشد.

وزارت معارف طالبان در روز سوم ماه حمل سال جاری و علیرغم وعده های پیشین برای بازگشایی مکاتب ثانوی دختران، طی اطلاعیه ای فوری دستور به بسته ماندن این مکاتب داد و گفت تا زمانی که لباس متناسب با فرهنگ و رسوم افغانستان برای دختران مکاتب طراحی نشده است، این مکاتب بسته خواهند ماند.

آقای حقانی به خانم امانپور اما گفت که به زودی خبرهای خوبی درباره مکاتب دختران منتشر می گردد.

لازم به ذکر است سراج الدین حقانی در فهرست سیاه ترورسیم دولت امریکا و سازمان ملل متحد قرار دارد و پولیس اف بی آی امریکا جایزه ای ۱۰ میلیون دالری برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود تعیین کرده است.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا