• انتشار: ۲۴ حوت ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۲:۰۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 55256
پرینت

وزیر داخله: خروج زودهنگام نیروهای خارجی از افغانستان تروریزم را تقویت می کند

محمدمسعود اندرابی، وزیر امور داخله نسبت به خروج زودهنگام نیروهای خارجی از افغانستان هشدار داد و گفت این اقدام به تلاش‌های جهانی برای مبارزه با تروریزم را آسیب می‌زند.

آقای اندارابی روز گذشته (شنبه، ۲۳ حوت) در یک گفت‌وگوی اختصاصی با آسوشیتید پرس گفت گروه طالبان با شبکه القاعده قطع روابط نکرده، بلکه آن را حفظ کرده است.

وی تصریح کرد نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان با حمایت سربازان آمریکایی بر گروه‌های تروریستی مستقر در منطقه، به ویژه گروه داعش فشار حد اکثری وارد کرده‌اند تا مانع فعالیت‌های گسترده‌ای آن‌ها شوند.

وزیر امور داخله با رد اظهارات آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که گفته بود پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان طالبان بر بیشتر خاک این کشور مسلط خواهند شد، بیان داشت نیروهای امنیتی و دفاعی کشور توان حفظ مناطق زیر تسلط خود را دارند.

اما او در عین حال تاکید کرد نیروهای امنیتی افغانستان برای کنترول مناطق دوردست کشور به حمایت نیروهای خارجی نیاز دارند.

آقای اندرابی خاطرنشان ساخت، سربازان ما توانایی دفاع از پایتخت، شهرها و مناطق زیر تسلط خود را دارند و آنان در سال جاری به طالبان ثابت کردند که اجازه تصرف قلمرو به آن‌ها را نمی‌دهند.

وزیر امور داخله با اشاره به شکایت‌های شهروندان کابل گفت ما از این نگرانی‌ها باخبر هستیم، اما از آن جای که حدود ۷۰ درصد از نیروهای پولیس مصروف نبرد با گروه طالبان اند و روزانه با بیش از ۱۰۰ حمله مواجه هستند، لذا تامین امنیت پایتخت با دشواری‌های همراه است.

وی در مورد ترورهای هدفمند اخیر در کشور نیز گفت که در یک ماه گذشته در پیوند به این رویدادها ۴۰۰ تن را بازداشت کرده‌اند.

آقای اندرابی همچنان علاوه کرد نیروهای پولیس افزون بر جنگ با گروه‌های تروریستی، با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر نیز در حال مبارزه اند.

این در حال است که بر اساس توافق‌نامه صلح ایالات متحده آمریکا با گروه طالبان، نیروهای خارجی تا اول ماه می به طور کامل افغانستان را ترک خواهند کرد.

در مقابل طالبان نیز تعهد کرده که روابط خود را با گروه‌های تروریستی مستقر در منطقه، به ویژه شبکه القاعده قطع می‌کنند و میزان خشونت‌های خود را کاهش داده و وارد روند گفت‌وگوهای بین‌الافغانی می‌شوند.

اما بر اساس گزارش وزارت دفاع آمریکا گروه طالبان نه تنها روابط خود با شبکه القاعده را قطع نکرده که جنگ‌جویان این شبکه را با افراد خود مدغم کرده‌اند.

همچنان بر بنیاد گزارش سازمان ملل متحد میزان خشونت‌های طالبان در ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته و سبب تلفات بی‌پیشینه غیرنظامیان در تناسب با سال‌های گذشته شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.