اجتماعی

وزیر داخله ترکیه: روزانه ۲ هزار پناهجوی افغان وارد ترکیه می شوند

«سلیمان سویلو» وزیر داخله ترکیه امروز (جمعه ۳۰ میزان) گفت با توجه به وقایع اخیر در افغانستان، ترکیه با تهدید دیگری از ورود پناهجویان غیرقانونی افغان مواجه است.

آقای سویلو گفت: «حدود ۳٫۵ میلیون مهاجر افغان در ایران ساکن هستند؛ و با در نظر داشت این که در حدود ۲ میلیون پناهجوی افغان در تلاش برای حرکت به سوی کشورهای اروپایی هستند و روزانه در حدود ۲ هزار تن وارد ترکیه می گردند، می توان گفت که ما با یک تهدید جدی ورود غیرقانونی پناهجویان مواجه هستیم.»

لازم به ذکر است که ترکیه اخیرا تدابیر امنیتی را در امتداد خط مرزی اش با ایران افزایش داده است تا با توجه به تحولات سیاسی در افغانستان مانع ورود پناهجویان غیرقانونی افغان به کشورش گردد.

وزیر داخله ترکیه در حالی از تهدید ورود غیرقانونی گسترده پناهجویان افغان به کشورش خبر می دهد که پیش تر کشورهای یونان و آلمان نیز نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده بودند.  

براساس آمارهای کشور ترکیه، در حال حاضر در حدود ۱۸۲ هزار پناهجوی ثبت شده افغان در این کشور حضور دارند و در حدود ۱۲۰ هزار پناهجوی دیگر افغان غیرقانونی هستند.

رجب طیب اردوغان پیش تر از کشورهای اروپایی خواسته بود تا مسئولیت هر گونه مهاجرت گسترده پناهجویان را بر عهده بگیرد و این که این کشور تمایل ندارد به یک هنگر/انبار مهاجرتی اتحادیه اروپا مبدل گردد.

گفتنی است که ترکیه همواره یکی از اصلی ترین مسیرهای عبور پناهجویان از کشورهای ایران، افغانستان، عراق و سایر کشورهای آسیای جنوبی برای رسیدن به کشورهای غربی بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا