• انتشار: 2 نوامبر 2015
  • ساعت: 15:07
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3985
پرینت

وزیر داخله استیضاح شد، رد صلاحیت نه!

مجلس نمایندگان نور الحق علومی وزیر داخله را استیضاح کرد اما آقای علومی با کسب اکثریت آرا در سمت خود باقی ماند.

نور الحق علومی، وزیر داخله امروز (دوشنبه) در مجلس نمایندگان حاضر شد و به سوالات نمایندگان پاسخ ارایه کرد که این پاسخ اکثریت اعضا را قانع کرد.

از ۱۵۱ نماینده حاضر در مجلس ۳۸ تن به کارکردهای وزیر داخله کارت سرخ، ۵ تن ممتنع و مابقی کارت سبز بلند کردند و مانع رد صلاحیت وزیر داخله شدند.

گفتنی است که در ابتدای جلسه ۵ تن از نمایندگانی که برای استیضاح وزیر رای جمع آوری کرده بودند، سوالات خود را از وی پرسیدند.

نمایندگانی که پرسش شان را روی انتصاب ها، جلسات حزبی، ناامنی ها و سقوط شهر کندز و برخی از ولسوالی ها مطرح کردند.

قاضی نذیر حنفی، نماینده مردم هرات بر این باور است که علومی، صد تن از افراد حزب خود را در وزارت گماشته و بعد از ختم ساعت کاری در دفتر کار خود جلسات حزبی را دایر می کند.

فیض الله ذکی نیز گفت که انتصاب ها بر اساس شایستگی نبوده است و وزارت داخله از احوال سربازان خود در ولایت ها خبری ندارند.

عزیزه جلیس در پیوند به پرسش های استیضاح گفت که از روزی که وزارت به آقای علومی رسیده است ناامنی ها زیاد شده است و بیش از ۲۰۰ قریه به دست دشمنان افغانستان افتاده است.

نور الحق علومی، وزیر داخله اما گفت که همانطوری که روز اول به شما تعهد سپرده بودم به وعده خود عمل می کنم و خواهم کرد.

آقای علومی گفت: علت زیاد شدن ناامنی ها در کشور، خروج بیش از ۱۴۰ هزار نفر از نیروهای خارجی با اکمالات بالا از کشور است.

وی براین باور است که نیروهای خارجی مستقر در کشور با توجه به سلاح های که داشت، می توانست بخش عظیمی از ناامنی ها را کنترول کند.

مجلس نمایندگان

وزیر داخله همچنین در مورد تقرری ها افزود که تاکنون ۴۳ تن را در پست های وزارت گماشته است که ۲۷ تن آنان از مجاهدان کشور است. فقط یک تن از کسانی که گماشته شده است را می شناسم مابقی را نه.

او در مورد پولیس های خیالی نیز گفت که یک هییت برای شناسایی این مشکل تعیین شده است و به زودی سربازانی که به صورت خیالی وجود دارند را شناسایی می کنند.

از سوی دیگر وزیر داخله امدن ثبات در کشور را متضمن همکاری همه اقشار و گروه های داخل کشور عنوان کرد و از انان درخواست همکاری کرد.

پاکستان عامل ناامنی

وزیر داخله در جریان استیضاح خود گفت که یکی از دلیل های که کشور با ناامنی مواجه شده است اکمال تروریستان توسط کشور پاکستان است.

آقای علومی افزود، امکان ندارد که یک فرمانده محلی دشمنان-تروریستان- چنان عملیات های گسترده در کشور را سازمان دهی کند. سلاح های ثقیل و مدیریت تروریستان نشان می دهد که یک نیروی قوی پشست سر تروریستان هست.

وزیر داخله همچنان اضافه کرد که داعش، حقانی و هر گروه تروریستی دیگر از همان مکانی تغذیه می شود که گروه طالبان تغذیه می شدند. [منظور وزیر داخله کشور پاکستان بود]

لازم به ذکر است که قضیه استیضاخ وزیر داخله از دو ماه پیش به این طرف در مجلس نمایندگان مطرح شد و سرانجام امروز صورت گرفت که وزیر به در سمت خود باقی ماند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *