سیاستِتیتر یک

وزیر خارجه پاکستان: درگیری های مرزی تغییری در سیاست ما در قبال طالبان ایجاد نمی کند

بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان روز پنجشنبه در نیویارک گفت که درگیری‌های اخیر مرزی میان طالبان و نیروهای پاکستانی باعث تغییر در سیاست اسلام‌آباد در قبال طالبان نخواهد شد.

او گفت که تحریم و اعمال فشار بر طالبان سیاستی بی‌نتیجه است.

بوتو برای نشست وزیران خارجه گروه ۷۷ که ائتلافی از کشورهای در حال توسعه در چارچوب سازمان ملل است، به نیویارک سفر کرده و ریاست نشست آن را به عهده دارد. این نشست به مسایل توسعه ای و اقلیمی این کشورها اختصاص یافته است.

بوتو در یک نشست خبری در مقر سازمان ملل گفت که سیاست‌های طالبان در قبال زنان و درگیری با نیروهای مرزی باعث نمی‌شود که اسلام آباد سطح روابط خود با طالبان را کاهش دهد.

او گفت: «نه تنها پاکستان بلکه دیگر کشورهای جهان نیز با طالبان تعامل کنند. ما نمی‌توانیم طالبان را نادیده بگیریم، آن‌ها بخشی از واقعیت‌ها هستند. اما در مورد نحوه تعامل ما، به خصوص در ارتباط به مسئه طالبان پاکستانی و توقعات ما از آنان شاید بتوان تجدید نظر کرد. اما نمی‌توانیم تعامل را کاملا کنار بگذاریم.»

او از کشورهای غربی انتقاد کرد که با تحریم اقتصادی و بانکی می‌خواهند سیاست طالبان در قبال زنان و تشکیل حکومت فراگیر را تغییر دهند.

بوتو گفت: «ما نمی‌توانیم گرسنگی را بالای افغان‌ها تحمیل کنیم تا آنان به توانمندسازی زنان اعتقاد پیدا کنند.»

وی افزود که وضعیت اقتصادی افغانستان کاملاً وخیم است و فضای سیاسی لازم برای تغییر رفتار طالبان به وجود نیامده است.

او با تکرار مواضع طالبان گفت: «علاوه بر کمک‌های بشری، باید یک فضای اقتصادی مساعد خلق شود تا فضای سیاسی برای کسانی به وجود بیاید که می‌خواهند به وعده‌های خود به جامعه جهانی در ارتباط به حقوق زنان عمل کنند.»

در همین حال، وزیر خارجه پاکستان پذیرفت که به دنبال حمله داعش بر سفارت پاکستان در کابل، شرایط امنیتی برای فعالیت هیات دیپلوماتیک پاکستان در کابل مساعد نیست.

بوتو گفت که عبیدالرحمان نظامانی، سرپرست سفارت را از کابل فرا نخوانده است، اما افزود هر زمان که طالبان به نگرانی‌های امنیتی پاکستان رسیدگی کنند، او به کابل باز‌ خواهد گشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا