• انتشار: ۲۱ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۲:۱۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 65493
پرینت

وزیر خارجه طالبان: نسخه فشار بر افغانستان جواب نمی دهد

امیر خان متقی وزیر امور خارجه طالبان در نشست خود با نمایندگان امریکا، اتحادیه اروپا و کشورهای غربی گفت جهان بهتر است از در تعامل و همکاری با طالبان و افغانستان وارد شود چون نسخه فشار بر افغانستان جواب نمی دهد.

 مولوی امیرخان متقی؛ سرپرست وزارت خارجه طالبان می‌گوید، تضعیف دولت طالبان به نفع هیچ کسی نیست.

طبق بیانیه وزارت خارجه طالبان، او این اظهارات را روز سه شنبه (۲۰ میزان) در نشست مشترک با سفیران و نمایندگان امریکا، اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای غربی در دوحه بیان کرده است.

متقی در این نشست، در مورد وضعیت کنونی افغانستان، روابط با دیگر کشورها، مشکلات اقتصادی جاری در افغانستان، از سرگیری پروژه‌های کمک های بشردوستانه و تحریم‌های بین‌المللی صحبت کرده‌است.

او گفت «تضعیف دولت افغانستان به نفع هیچ‌کس نیست، تأثیر منفی بر جهان خواهد گذاشت، چه در زمینه امنیت و چه مهاجرت اقتصادی از افغانستان».

سرپرست وزارت خارجه طالبان گفت «نسخه فشار بر افغانستان جواب نداده است، بیایید روی نسخه تعامل و همکاری بهتر کار کنیم».

آقای متقی گفت اولویت طالبان اجرای حقوق ماه گذشته نیم میلیون کارمند در افغانستان و شروع پروژه‌های اقتصادی جدید است.

او در این زمینه از جامعه بین‌المللی خواست تحریم‌های کنونی را لغو کند تا بانک‌ها فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند و نهادهای خیریه و دولت بتوانند از طریق منابع شخصی خود یا از راه کمک‌های مالی بین‌المللی به کارمندان خود حقوق پرداخت کنند.

سرپرست وزارت خارجه طالبان گفته‎: «ما همچنین معتقدیم که بی ثباتی افغانستان به نفع هیچکس نیست، اما ما نگرانی هایی داریم که شما باید به آنها توجه کنید. این امر بر روابط ما با شما تأثیر مثبت خواهد گذاشت.»

طالبان در حال حاضر در تلاش شناسایی دولت خود و دست یافتن به منابع ارزی افغانستان است.

تاکنون هیچ کشوری حاکمیت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

سران گروه ۲۰ دو روز پیش با برگزاری یک نشست فوق العاده با محوریت افغانستان، تعهد کردند به مردم افغانستان کمک می‌کنند؛ اما این به معنای به رسمیت شناختن دولت طالبان نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.