سیاستِتیتر یک

وزیر خارجه روسیه از طالبان خواست با جبهه مقاومت وارد گفتگو شود

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در واکنش به درگیری های اخیر طالبان با اعضای جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود، از طالبان خواست که با مخالفان خود وارد گفتگو شود.

آقای لاوروف که در یک نشست خبری در دوشنبه پایتخت تاجیکستان پس از اجلاس شورای وزیران خارجه اتحادیه کشورهای مشترک المنافع حضور پیدا کرده بود، گفت که بحران افغانستان باید از راه گفتگوی ملی حل گردد.

لاوروف بر ضرورت تشکیل دولت همه شمول در افغانستان اشاره کرد و افزود: «طالبان ادعا می کنند که ازبک ها، تاجیک ها، هزاره ها و دیگران را در دولت خود سهم داده اند، در حالیکه این افراد هم  از خود طالبان هستند.»

وزیر خارجه روسیه علاوه کرد برای اینکه افغانستان به ثبات برسد باید یک دولت همه شمول در این کشور ایجاد گردد.

او گفت: «ما این پیام را به طالبان فرستاده ایم؛ همکاران چینی ما که در فرمت های مختلف در افغانستان حضور دارند نیز همین موضع را دارند. از تمامی کشورهای دخیل در اوضاع افغانستان به شمول پاکستان می خواهیم که از موضع تشکیل دولت همه شمول حمایت کنند.»

وی همچنین گفت: «از متحدین خود در تاجیکستان که نفوذ جدی بر افغانستان به ویژه در شمال دارند نیز انتظار داریم که به ما در دستیابی یه این هدف مشترک کمک کنند.»

اتحادیه کشورهای مشترک المنافع، اتحادیه ای شامل برخی از جمهوری‌های مستقل اتحاد جماهیر شوروی سابق است.

طی یک هفته گذشته حملات جبهات مسلح ضد طالبان به شمول جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود و جبهه آزادی افغانستان علیه مواضع طالبان در ولایات شمالی کشور به شمول پنجشیر، تخار و بغلان افزایش یافته است.

براساس گزارش ها، نیروهای طالبان در تلافی این حملات اقدام به برگزاری محاکم صحرایی، بازداشت های خودسرانه، شکنجه و بدرفتاری با غیرنظامیان ساکن این مناطق کرده اند که با واکنش گسترده داخلی و خارجی مواجه شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا