• انتشار: ۱۳ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۲۳:۱۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 67260
پرینت

وزیر خارجه ترکیه می گوید کشورش عجله ای برای به رسمیت شناختن طالبان ندارد

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه می گوید که با وجود سطح تعامل فزاینده تدریجی میان ترکیه و افغانستان، آنقره اما هیچ عجله ای برای به رسمیت شناختن طالبان ندارد.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز پنجشنبه ۱۳ عقرب هنگام ارائه بودجه ۲۰۲۲ وزارت خانه اش به کمیته برنامه و بودجه «مجلس ملی کبیر ترکیه» گفت با وجود انکه سطح تعامل میان کابل و آنقره به تدریج در حال افزایش است، اما ترکیه هیچ عجله ای برای به رسمیت شناختن طالبان به عنوان دولت رسمی افغانستان ندارد.

وی با بیان این که ترکیه نمی تواند نسبت به بحران افغانستان بی تفاوت بماند، گفت: «بر علاوه ارتباط تاریخی مان، ما تبار مشترک، سرمایه گذاری و حضور در زمینه های مختلف با افغانستان داریم. تروریسم، مهاجرت های غیرقانونی و تهدید مواد مخدر باید از ریشه نابود گردد و از فروپاشی اقتصادی و بحران انسانی در افغانستان باید جلوگیری شود.»    

او گفت که اگر بحران در منشا آن مدیریت نگردد، همگان از عواقب آن متاثر خواهند شد.

چاووش اوغلو افزود: «بخاطر همین، تعامل تدریجی خود را با طالبان دنبال می کنیم و از موضوعات مرتبط با مسایل انسان دوستانه و دیپلماسی فعال در عرصه بین المللی حمایت نیز می کنیم. بر علاوه، جامعه جهانی نیز یک تعامل تدریجی با طالبان را دنبال می کنند. عجله ای نداریم؛ ما گفته ها را در میدان عمل دنبال می کنیم.»

وی همچنین گفت که در هنگام دیدارش با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه دولت موقت طالبان بر تشکیل یک ساختار سیاسی همه شمول جهت به عنوان راه حلی برای ثبات دایمی افغانستان تاکید کرده است.

چاووش اوغلو علاوه کرد که ترکیه ۸۰ مکتب در افغانستان دارد که ۱۴ مکتب آن مربوط به دختران است. به دنبال تحولات سیاسی اخیر این مکاتب تعطیل شده بودند که اما هم اکنون ۱۰ مکتب از ۱۴ مکتب دخترانه ترکیه در افغانستان بازگشایی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.