سیاست

وزیر خارجه ایران: طالبان امنیت کامل نمایندگی های دیپلماتیک ایران را تامین کند

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در یک گفتگوی تلفونی با امیرخان متقی خواستار تامین امنیت دیپلمات ها و نمایندگی های سیاسی ایران در افغانستان شد.

در این گفتگوی تلفونی، آقای عبداللهیان به رویدادهای اجتماعی اخیر اشاره کرد و گفت که انتظار می رود طالبان امنیت نمایندگی های سیاسی ایران در افغانستان را تامین نماید.

چندی پیش به دنبال انتشار برخی کلیپ ها از بدرفتاری با مهاجران افغان در ایران، شماری از ساکنان شهر هرات در اعتراض به این موضوع مقابل سرکنسولگری ایران در این شهر تجمع کرده و دروازه این نمایندگی سیاسی ایران را آتش زدند.

به دنبال آن، وزارت خارجه ایران تمامی فعالیت های کنسولی خود را به شمول صدور ویزا تا اطلاع ثانوی متوقف کرد.

وزارت خارجه طالبان نیز با نشر خبرنامه ای گفته است که در این گفتگوی تلفنی طرفین درباره شماری از مسایل از جمله تقویت همکاری های دو جانبه، وضعیت مهاجران افغان در ایران، تامین امنیت دیپلمات ها و اماکن دیپلماتیک، روابط تجاری و اقتصادی با یکدیگر صحبت کردند.  

براساس خبرنامه، طرفین در این گفتگو همچنین به رویدادهای اجتماعی اخیر اشاره کرده و خاطرنشان ساختند که برخی حلقات مغرض در تلاش ایجاد فاصله، ترویج خشونت و دامن زدن به تفرقه میان دو ملت می باشند.

دو طرف همچنین تاکید کردند که به هیچ کسی اجازه داده نخواهد شد تا روابط دوستانه میان دو کشور را خدشه دار سازد.

در خبرنامه وزارت خارجه طالبان همچنین آمده است که آقای عبداللهیان از فرمان منسوب به رهبری طالبان برای ممنوعیت کشت کوکنار استقبال کرده و آمادگی کشورش را برای همکاری با زراعت کاران افغانستان برای ترویج کشت بدیل اعلام کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا