بین المللسیاست

وزیر خارجه ایران: خروج نیروهای خارجی از ایران باید مسئولانه باشد

وزیر خارجه‌ی ایران خواهان خروج نیروهای خارجی به گونه‌ی قانون‌مند و حساب‌شده از افغانستان است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران، در گفت‌وگو با طلوع نیوز، گفت خروج نیروهای خارجی از افغانستان باید حساب‌شده باشد و با تحویل مسئولانه‌ی مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای افغان صورت بگیرد.

آقای ظریف، گفت حضور نیروهای خارجی، سبب ایجاد حساسیت‌های داخلی می‌شود و از این حساسیت‌ها گروه‌های تندرو و افراطی برای اهداف تروریستی استفاده می‌کنند. نمونه‌ی آن در عراق، ظهور ابومعصب زرقاوی بود. پس از حضور امریکا در افغانستان، احساسات گروه‌هایی جریحه‌دار شد که توسط طالبان، داعش و القاعده مورد استفاده قرار گرفتند.

ظریف از مذاکره‌ی امریکا با طالبان در دوحه انتقاد کرد.

او گفت: «امریکا با طالبان در باره‌ی آینده‌ی افغانستان تصمیم‌گیری کرد، امریکا باید تسهیل‌کننده‌ی گفت‌وگوهای بین‌الافغانی باشد، نه آن‌که با این گروه تماس بگیرد و به توافق برسد و کار را به جایی برساند که آن گروه، هیچ مبنایی را جزء توافق با امریکا به عنوان مبنا نپذیرد.»

وزیر خارجه‌ی ایران، به ارتباط ایران با گروه طالبان اشاره کرد و گفت که طالبان اقدام‌های تروریستی زیادی را انجام داده و این گروه نزد دولت ایران، یک گروه «تروریستی» است.

آقای ظریف، در ادامه‌ی صحبت‌هایش به حضور بیش از دوهزار افغان در جنگ سوریه اشاره کرد. او گفت که شهروندان افغانستان به گونه‌ی داوطلبانه به سوریه رفته اند و ما در آن‌جا برای شان سلاح توزیع کردیم و اگر نیاز شود، نیروهای بیشتری را می‌فرستیم.

ظریف گفت اگر دولت افغانستان بخواهد، می‌تواند از این نیروها در پیکار با گروه‌های تروریستی و به ویژه گروه داعش، استفاده کند.

پیش از این، مجید تخت روانچی، نماینده‌ی دایمی ایران در سازمان ملل نیز، روز جمعه (۲۸ قوس) گفته بود که خروج نیروهای خارجی از افغانستان باید مسئولانه و برنامه‌ریزی شده انجام شود.

وزارت خارجه‌ی امریکا، در تاریخ (۱۰ قوس) نیز از حضور افغان‌ها در جنگ سوریه ابراز نگرانی کرده بود. وزارت خارجه‌ی امریکا گفته بود: «سپاه پاسداران ایران برای افزایش نفوذ خود در خارج از کشور، جنگ‌جویان بیگانه استخدام می‌کند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا