سیاست

وزیر خارجه ایران: حقابه ایران نقشی تعیین کننده در سیاست راهبردی ما با طالبان دارد

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در نشستی با نمایندگان مجلس این کشور گفته است که موضوع حقابه ایران نقشی تعیین کننده در سیاست راهبردی تهران با طالبان دارد.

به نقل از ایسنا، آقای عبداللهیان در این نشست گفته است که هر چند طالبان بخشی از آب بند کمال خان را آزاد و به حقابه ایران نیز اعتراف کرده است، اما جمهوری اسلامی از حکومت طالبان رضایت ندارد.

وی افزود: «نکته مثبت این است که طالبان حقابه ایران از رودخانه هلمند را پذیرفته و این کار را انجام می‌دهد.»

وزیر خارجه ایران در این نشست خطاب به نمایندگان مجلس این کشور گفت که اصلی ترین موضوع ایران با افغانستان در حوزه منافع ملی، آب است.

آقای عبداللهیان علاوه کرد که ایران در تعامل با حکومت طالبان موضوع حقابه ایران را راستی آآزمایی می‌کند و این موضوع نقش تعیین کننده در سیاست‌های راهبردی تهران با طالبان خواهد داشت.

وزیر خارجه ایران می‌گوید پس از گفتگوهایی که با سرپرست وزارت خارجه طالبان داشته آب بند کمال خان آزاد شد و همچنین ایران از طریق مذاکرات دیپلماتیک با طالبان و رسانه‌ها روی محفوظ بودن حقابه ایران از رودخانه هلمند تاکید کرده است.

امیر عبداللهیان گفت با وجود کارشکنی هایی که در افغانستان انجام شد، ایران به تلاش‌های خود ادامه داد و هنگامی که بند کمال خان پر شد، ایران درخواست بازگشایی این بند را مطرح کرد.

او افزود: «اما افغانستانی‌ها اعلام کردند که به جهت اینکه مسیر این سد لایروبی نشده است اگر آب در مسیر رها شود این آب بازگشت داده شده و توربین‌های موجود در مسیر را تخریب می‌کند. در این خصوص ما اعلام آمادگی کردیم که این لایروبی را انجام خواهیم داد و دولت مربوطه در وزارت نیرو در این خصوص ماموریتی داد اما طرف افغانستانی با مخالفت با این موضوع اعلام کرد که خودمان امکانات انجام لایروبی را داریم اما سه میلیون دالر در این زمینه اعتبار لازم است. این پول را به ما بدهید تا خودمان موضوع را پیگیری کنیم.»

وزیر خارجه ایران در ادامه گفت که وعده طالبان را راست آزمایی خواهد کرد و از آنجایی که ایران در مورد رودخانه هلمند قرارداد رسمی دارد و اگر تخلفی در این زمینه انجام شود، ایران می‌تواند از طریق مجامع بین‌المللی پیگیری کند.

امیرعبداللهیان گفت: «حالا در نقطه ای قرار داریم که طرف افغانستانی نسبت به حقابه ما اعتراف می‌کند و می‌گوید این کار را انجام می‌دهد.»

وزیر خارجه ایران همچنین گفت که در صحبت تلفنی با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان قول داد تا کمتر از چند هفته دیگر زمینه بازدید کارشناسان ایرانی را از بند کجی فراهم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا