اجتماعی

وزیر خارجه امریکا: ۱۳ کشور با پذیرش موقت پناهجویان افغان موافقت کرده اند

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا، گفته است ۱۳ کشور تا اکنون با پذیرش موقتی پناه‌جویان افغانستانی، موافقت کرده است.

به نقل از یورونیوز، آقای بلینکن، روز جمعه -۲۹ اسد-، در بیانیه‌‌ای گفت ۱۲ کشور دیگر به عنوان محل ترانزیت انتقال افغانستانی‌هایی که جان شان در خطر است، استفاده خواهد شد.

آقای بلینکن، گفت کشورهای، آلبانی، کانادا، کلمبیا، کاستاریکا، شیلی، کوزوو، مقدنیه‌ی شمالی، مکزیکو، لهستان، قطر، اوگاندا، رواندا و اوکراین، ۱۳ کشوری است که برای پذیرش موقت افغانستانی‌هایی که از افغانستان بیرون می‌شوند، موافقت کرده است.

وزیر خارجه‌ی امریکا، گفت شهروندان افغانستانی که با پذیرش آن‌ها در ایالات متحده تا هنوز موافقت نشده، به گونه‌ی موقت به یکی از این کشورها انتقال می‌یابند.

آقای بلینکن، ۱۲ کشور محل ترانزیت، بحرین، بریتانیا، دانمارک، آلمان، ایتالیا، قزاقستان، کویت، قطر، تاجیکستان، ترکیه، امارات متحده‌ی عربی و اوزبیکستان را نام گرفته است.

او افزود: «ما در حال تشویق سایر کشورهایی هستیم که در حال بررسی حمایت هستند. اولویت ما امنیت شهروندان ایالات متحده در خارج از کشور و اجرای تعهدات خود در قبال شهروندان کشورهای شریک افغانستانی‌های در معرض خطر هستیم.»

از سقوط شهر کابل به دست طالبان، یک هفته می‌گذرد و پس از سقوط این شهر، روزانه هزاران نفر برای بیرون شدن از کشور، به فرودگاه بین‌المللی کابل می‌روند.

ناتو روز گذشته -جمعه، ۲۹ اسد- اعلام کرد از زمان سقوط کابل، تا هنوز ۱۸ هزار نفر را از کابل بیرون کرده است و وزارت دفاع امریکا نیز شمار کسانی را که بیرون کرده اند، هفت هزار نفر اعلام کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا