• انتشار: 26 ژوئن 2019
  • ساعت: 02:07
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35256
پرینت

وزیر خارجه امریکا: توافق با طالبان پیش از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان محتمل است

آقای پمپئو در نشست خبری در سفارت امریکا در کابل گفته است که گفت‌وگوهای کشورش با طالبان پیشرفت‌های خوبی داشته و انتظار می‌رود توافق با طالبان بر سر این مسأله که دیگر از افغانستان برای اهداف تروریستی استفاده نشود، به‌زودی نهایی شود.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا امروز (سه‌شنبه، ۴ سرطان) در یک سفر از قبل اعلام نشده به کابل آمد، با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و در مورد صلح، امنیت و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت‌وگو کرد.

آقای پمپئو در نشست خبری در سفارت امریکا در کابل گفت گفت‌وگوهای کشورش با طالبان پیشرفت‌های خوبی داشته و انتظار می‌رود توافق با طالبان بر سر این مسأله که دیگر از افغانستان برای اهداف تروریستی استفاده نشود، به‌زودی نهایی شود.

او همچنان ابراز امیدواری کرد تا توافق صلح با طالبان پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ماه میزان امسال صورت گیرد.

وزیر امور خارجه امریکا گفته است: ” امیدوارم قبل از اول سپتامبر یک توافق صلح در دست داشته باشیم. هدف ما همین است.”

این مقام ارشد امریکایی افزود واشنگتن در مذاکره با طالبان واضح ساخته است که امریکا حاضر است نیروهای خود را از افغانستان خارج کند اما تاکنون روی هیچ جدول زمانی برای خروج این نیروها توافق نشده است.

در همین حال ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای درباره دیدار وزیر خارجه امریکا با رهبران حکومت افغانستان گفت رییس جمهور اشرف غنی از تلاش‌های حکومت امریکا در روند صلح افغانستان قدردانی کرده و گفته است که بهتر است کشورهای دوست و شرکای بین‌المللی افغانستان از تلاش‌های پراکنده و انفرادی خودداری نمایند.

آقای غنی در این دیدار گفت انجام تلاش‌ها و پیام‌ها به‌صورت منسجم و متحدانه در رابطه به صلح افغانستان نتیجه‌بخش خواهد بود.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده است:”حکومت ایالات متحده امریکا از پروسه صلح و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در ماه میزان سال جاری برگزار می‌گردد، حمایت می‌کند و در این راستا آماده هرگونه همکاری می‌باشد.”

وزیر امور خارجه امریکا درحالی به رسیدن توافق با طالبان پیش از اول سپتامبر تاکید می‌کند که برخلاف او، رییس جمهور اشرف غنی می‌گوید ابتدا باید انتخابات برگزار شود تا یک دولت مشروع برای پیشبرد گفت‌وگوهای صلح روی کار بیاید.

وزیر امور خارجه امریکا درحالی به کابل سفر کرده است که قرار است تا چند روز دیگر هفتمین دور گفت‌وگوهای زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با طالبان در قطر برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.