• انتشار: 10 سپتامبر 2019
  • ساعت: 03:16
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37609
پرینت
به دلیل تخلفات انتخاباتی

وزیر خارجه، رئیس دانشگاه کابل و مشاوران غنی جریمه شدند

کمیسیون ولایتی رسیدگی به شکایات انتخاباتی کابل اعلام کرده که صلاح الدین ربانی، وزیر خارجۀ افغانستان، شاه‌حسین مرتضوی، مشاور ارشد رئیس جمهور در امور فرهنگی، عبدالرحیم عزیزی، مشاور رئیس جمهور غنی و حمیدالله فاروقی رئیس دانشگاه کابل به علت تخلفات انتخابات به پرداخت جریمه نقدی محکوم شده‌اند.

براساس اعلام این کمیسیون صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه به علت شرکت در مبارزات دستۀ انتخاباتی «ثبات‌وهمگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله، به پرداخت ۱۵ هزار افغانی جریمۀ نقدی محکوم شده است.

این کمیسیون هم‌چنان گفته است شاه‌حسین مرتضوی، به علت استفاده از شبکه‌های اجتماعی و حضور در نشست‌های دستۀ انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری اشرف غنی، به پرداخت ۱۵ هزار افغانی جریمۀ نقدی و محرومیت از حق رأی محکوم شده است.

این کمیسیون افزود عبدالرحیم عزیزی، مشاور رئیس جمهور غنی نیز به دلیل شرکت در یک نشست دستۀ انتخاباتی «دولت‌ساز» و سخنرانی در آن نشست نیز به پرداخت ۱۵ هزار افغانی جریمۀ نقدی محرومیت از حق رأی محکوم شده است.

حمیدالله فاروقی، رئیس دانشگاه کابل نیز به علت شرکت در یک نشست انتخاباتی آقای غنی به پرداخت ده هزار افغانی جریمۀ نقدی محکوم شده است.

براساس قانون انتخابات کارمندان دولتی اجازه ندارند از امکانات دولتی به سود و یا علیه یک نامزد خاص استفاده کنند و در زمان مأموریت‌شان از نامزد مشخص به گونۀ رسمی پشتی‌بانی کنند.

کسانی که از سوی کمیسیون ولایتی رسیدگی به شکایات انتخاباتی کابل به پرداخت جریمۀ نقدی و محرومیت از حق رأی محکوم شده‌اند، هنوز در این باره به گونۀ رسمی واکنش نشان نداده‌اند.

اما آقای مرتضوی پیش از این به سلام‌وطندار گفته بود، همان‌گونه که یک کارمند دولت حق دادن رأی دارد، حق نظردادن را نیز دارد.

پیش از این رئیس جمهوری غنی با صدور فرمانی دستور داده بود مقام‌ها، منسوبان و کارمندان نهادهای دولتی اعم از اداره‌های غیرنظامی، دفاعی و امنیتی، اعضای شورای ملی، قضات و منسوبان دادگاه عالی مکلف‌اند تا از مداخله در روند انتخابات خودداری کنند.

در این فرمان هم‌چنان آمده است که مقام‌ها، منسوبان و کارمندان نهاد‌های دولتی نمی‌توانند از منابع دولتی در روند انتخابات به سود و یا زیان یک یا چند نامزد کار گیرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.