اجتماعی

وزیر تحصیلات عالی طالبان: آموزش مختلط برخلاف ارزش های اسلامی و ملی افغانستان است/دانشگاه های دولتی به زودی بازگشایی می شوند

 سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان با بیان اینکه آموزش مختلط دختران و پسران خاتمه می‌یابد، گفت : فعالیت دانشگاه‌های دولتی به‌زودی از سرگرفته می‌شود.

عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان، اعلام کرد آموزش مختلط دختران و پسران خاتمه می‌یابد. او هم‌چنان گفت دانشگاه‌های دولتی به‌زودی شروع می‌شود.

حقانی که روز یک‌شنبه، بیست‌ویکم سنبله، در نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت: طرح «پایان آموزش مختلط» از سوی شوراهای علمی دانشگاه‌ها به وزارت تحصیلات عالی رسیده است. به گفته وی، آموزش مختلط دختر و پسر با «ارزش‌های اسلامی» و «ارزش‌های ملی» افغانستان تضاد دارد.

حقانی گفت که شوراهای علمی تصمیم گرفتند که به «آموزش مختلط» پایان دهند.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان می‌گوید سه پیشنهاد در خصوص جداسازی دانشجویان پسر و دختر مطرح شده است.

به گفته وی، با توجه به امکانات، دانشجویان دختر و پسر باید در کلاس‌های جداگانه درس بخوانند و اگر امکانات نبود، تایم‌های درسی‌ جدا شود. وی تصریح کرد اگر این دو امکان نبود یا شمار دانشجویان دختر کم بود، از جداسازی صنف استفاده شود.

حقانی گفت تلاش می‌شود، برای دانشجویان دختر استادان دختر آموزش دهند؛ اما اگر این امکان نبود، استادان مرد می‌توانند به دانشجویانی که حجاب اسلامی را رعایت می‌کنند و «پشت پرده» به آن‌ها درس بدهند.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان هم‌چنان گفت روی ترجمه، تحقیقات علمی و ایجاد رشته‌های جدید توجه ویژه می‌کند.

دانشگاه‌های خصوصی فعال شده‌اند. برخی از دانشگاه‌ها میان صنف‌ها پرده کشیده و شماری نیز تایم دختر و پسر را جدا کرده‌اند. حقانی می‌گوید که بودجه و امکانات این دانشگاه‌ها برعهده دولت نیست و به همین دلیل اجازه داده شده است که کارشان را شروع کنند.

به گفته وی، تامین مالی دانشگاه‌های دولتی برعهده دولت است و پس از تهیه بودجه و گفت‌وگو با دانشگاه‌ها به‌زودی تاریخ شروع آن اعلام می‌شود.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان گفت که به همه «مجاهدانی» که در دوران «اشغال» از تحصیل بازمانده‌اند، توجه ویژه می‌شود.

در نشست خبری سرپرست وزارت تحصیلات عالی، گفته شد که جلو تقلب در آزمون کنکور گرفته می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا