• انتشار: ۳۰ عقرب ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۴:۳۳
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 4504
پرینت

وزیر تجارت، رئیس بانک مرکزی و معین وزارت مالیه به مجلس خوانده شدند

مجلس نمایندگان، وزیر تجارت و صنایع، رئیس بانک مرکزی، معین وزارت مالیه و رئیس مواد نفتی را جهت استجواب در پیوند به افزیش قیمت مواد نفتی و کاهش ارزش افغانی به مجلس فرا خواندند.

نمایندگان از اداره های مربوط علت بالا رفتن قیمت مواد نفتی و کاهش ارزش افغانی در برابر دالر امریکایی را سوال کردند.

عباس ابراهیم زاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از کارکردهای وزارت تجارت و صنایع گفت: ” افغانستان سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن گاز نیاز دارد در صورتی که این وزارت حدود ۵ هزار تن گاز ذخیره دارد.”

آقای ابراهیم زاده افزود، این مقدار سوخت نمی تواند در شرایط اضطراری جوابگوی نیازهای مردم باشد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از اظهارات اخیر رئیس بانک مرکزی؛ اضافه کرد: “کشوری که سالانه بیش از ۱۲ میلیارد دالر واردات دارد، چطور ممکن است که افزایش ارزش دالر برای آن کشور طبیعی باشد.

خلیل الله صدیق، رئیس بانک مرکزی چندی پیش در مصاحبه ای گفته بود که کاهش ارزش افغانی در برابر دالر(یک دالر ۷۵ افغانی)  طبیعی است.

رنگینه کارگر دیگر عضو کمیسون نیز گفت که زمانی کاهش ارزش افغانی در برابر دالر طبیعی یا بی تفاوت است که افغانستان یک کشور صادر کننده باشد نه اینکه وارد کننده.

خانم کارگر افزود، وقتی ارزش دالر بالا برود؛ به دلیل اینکه تمامی تبادله ها به دالر صورت می گیرد، قیمت های مواد خوراکی و اولیه زندگی خود به خود بالا می رود.

برخی از نمایندگان از سیستم تزریق پول بانک مرکزی به بازار نیز انتقاد کردند.

صالح محمد سلجوقی، عضو مجلس گفت: “دالرهای بانک مرکزی به بازار داده نمی شود، بلکه به عده ای افراد خاص داده می شود تا سودجویی های خود را انجام دهند.”

او افزود این نوع تزریق پول به بازار هیچ منفعتی به بازار ندارد.

رنگینه کارگر نیز خاطر نشان کرد که اگر این دالرها به افراد و حلقه های خاصی فروخته نشود، ممکن است تا حدودی سودش به بازار هم برسد.

در مقابل رئیس بانک مرکزی به جواب پرداخت اما جلسه سری اعلام شد.

اما؛ همایون رسا، وزیر تجارت و صنایع علت بالا رفتن قیمت گاز پاککاری شرکت های گازی ترکمنستان و بالا رفتن قیمت دالر عنوان کرد.

آقای رسا گفت، شرکت های ترکمنستانی یک ماه گذشته مشغول پاککاری بودند و به این دلیل صادرات گاز متوقف شده بود که بر قیمت تاثیر گذاشت.

همچنین اضافه کرد که قیمت گاز نسبت به سال قبل که دالر در برابر افغانی ۵۸ بود، تغییر انچنانی نکرده است ولی وزارت باز هم تلاش می کند که قیمت ها را کاهش دهد.

وی علاوه کرد، دولت نمی تواند در معاملات بازار ازاد مداخله کند، ولی اگر نمایندگان این کار را به وزارت محول کند و وزارت مالیه بودجه در اختیار وزارت قرار دهد واردات گاز را انحصاری می کنیم.

به گفته وی وزارت تجارت با کشورهای ایران، آذربایجان و ترکمنستان برای خرید مواد نفتی مذاکراتی را انجام داده است.

او نگرانی مردم را به جا دانست ولی از آنان خواست که نگران نباشد و دولت وضعیت را کنترول خواهد کرد.

گفتنی است که قیمت گاز همه ساله با فرا رسیدن فصل سرما افزایش می یابد اما امسال با توجه با کاهش جهانی مواد نفتی باز هم قیمت گاز بالا رفته است.

قیمت گاز اکنون در بازار کابل هر کیلو ۶۸ افغانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.