• انتشار: 7 اکتبر 2015
  • ساعت: 16:57
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3271
پرینت

وزیر امور مهاجرین کشور در اجلاس کمیشنری عالی سازمان ملل متحد تقاضای ۵۵۳ میلیون دالر کمک کرد

سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان کشور در شصت و ششمین اجلاس سالانه کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان که در شهر جینوای سویس برگزار شده اشتراک ورزید و درخواست ۵۵۳ میلیون دالر کمک کرد.  

هدف اصلی این اجلاس جلب توجه جهانیان به مهاجرین و جمع آوری کمک های بیشتر برای رفع مشکلات آنان می باشد.

گفتنی است که در این اجلاس که از ۵ اکتبر شروع و تا ۹ اکتبر ادامه خواهد داشت، هیئت های عالی رتبه ای از یک صد کشور عضو کمیته اجرایی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان اشتراک ورزیده اند.

آنتونیو گوترز کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان طی سخرانی آغازین این اجلاس، مهاجرت مهاجرین افغانی را طولانی ترین مهاجرت در تمام ادوار خواند و گفت “حل چالش طولانی ترین مهاجرت، مستلزم هماهنگی و همسویی جهان است.”

گوترز از همه کشورهای جهان تقاضا نمود که نسبت به مهاجرین افغان و رفع مشکلات آنها توجه جدی نمایند.

قرار است سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان کشور، امروز در این اجلاس بر اساس طرح مجموعه پروژه (پورت فولیو) دولت افغانستان، بیش از ۵۵۳ میلیون دالر را از جامعه جهانی برای رفع مشکلات مهاجرین تقاضا نماید.

وی در صحبت هایش گفت که در ۱۳ سال گذشته نزدیک به ۶ میلیون مهاجر افغان با حمایت UNHCR  عودت نموده، اما هنوز هم میلیونها افغان در خارج از کشور به عنوان پناهنده و یا در تلاش برای بدست آوردن پناهندگی به سر می برند.

وزیر امور مهاجرین در نشست اکسکام

آقای بلخی همچنین در خصوص مدیریت سالم مهاجرت و جلوگیری از گسترش بحران، به نکاتی اشاره کرد که در ذیل شرح گفته می شود:

  1. درقدم نخست پذیرش همه پناهجویان که تاکنون به کشور های مقصد رسیده اند بدون تبعیض میان کشور های مبداء.
  2. تفاهم کشورهای نیازمند نیروی کار برای تنظیم و تسهیل مهاجرت های اقتصادی با کشورهای مبداء.
  3. کمک به ایجاد فرصت های شغلی در کشورهایی که مهاجرین اقتصادی دارند.
  4. مبارزه جدی همه کشور های ذیربط با قاچاق انسان وقاچاق مهاجران.

 

وزیر امور مهاجرین گفت که یکی از اولویت های  کاری دیگر وزارت امور مهاجرین درحال حاضر، مبارزه بافساد اداری می باشد و در این راستا نیز اقداماتی صورت گرفته که رضایت مندی”سیگار” در گزارش سپتامبر ۲۰۱۵ و “مک” در مکتوب رسمی دو هفته قبل را بدنبال داشته است.

لازم به ذکر است که در جریان این جلسه، بیانیه ویدیوئی محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور در ارتباط به اجلاس مذکور و مهاجرین افغان نیز پخش گردید.

همچنین در حاشیه این اجلاس، سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان با هیئت های عالی رتبه کشورهای ایران، پاکستان، انگلستان، ایالات متحده آمریکا و آلمان ملاقات نمود.

در این ملاقات ها، عالمی بلخی در رابطه به شرایط موجود در کشور، مهاجرتهای اخیر، عودت مهاجرین، برنامه های جدید این وزارت برای رفع مشکلات مهاجرین و تشویق آنها به عودت داوطلبانه صحبت نمود.

همچنان بلخی از طرف های مقابل تقاضا نمود که با مهاجرین تازه وارد افغان به کشورهای شان ازمدارا کار گرفته و در جذب آنها همکاری نمایند.

هئیت های کشور های یاد شده نیز بر تداوم همکاریهای خود تاکید نموده و اظهار داشتند که درخواست وزیر امور مهاجرین افغانستان را به مقامات کشورهای خویش اعلام می کنند.

گفتنی است اجلاس سالانه کمیته اجرایی کمیشنیری عالی سازمان ملل متحد (اکسکام) همه ساله در مقر سازمان ملل متحد در شهر جینوای کشور سویس با حضور نماینده گان عالی رتبه کشورهای عضو و نهادهای کمک کننده برگزار و در مورد مسایل مربوط به مهاجرین و پناهندگان بحث و تبادل نظر صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.