• انتشار: 7 فوریه 2017
  • ساعت: 18:54
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 18510
پرینت

وزیر امور خارجه کشور با وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه ملاقات کرد

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور، در جریان سفر رسمی به مسکو رفت و با آقای سرگی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه دیدار و ملاقات کرد.

در این دیدار، طرفین پیرامون گسترش روابط و همکاری های دوجانبه در ساحات سیاسی، تخنیکی نظامی، اقتصادی، تجارتی و فرهنگی، مبارزه با چالش های مشترک امنیتی منطقه ای و مواد مخدر و حمایت دو کشور از همدیگر در مجامع و سازمان های منطقه ای و بین المللی، به گونه همه جانبه، به بحث پرداختند.

وزیر امور خارجه کشور بر مؤثریت دیدارهای متقابل و مشورت¬های سیاسی سطوح مختلف مقامات عالی رتبه هر دو کشور در تقویت روابط و همکاری¬های دوجانبه تأکید کرده، ضمن برجسته خواندن نقش روسیه در تحکیم صلح و ثبات منطقه ای، از همکاری های آن کشور با افغانستان در ساحات مختلف، به ویژه فراهم¬سازی بورسیه¬های آموزشی و تجهیزات برای نیروی امنیتی افغانستان، ابراز سپاس کرد.

وی همچنان از نیاز افغانستان برای خریداری هلیکوپتر از روسیه و ادامه همکاری آن کشور در ترمیم هلیکوپترهای نیروهای هوایی افغانستان یادآوری کرد.

وزیر امور خارجه افغانستان بر ضرورت گسترش همکاری¬های اقتصادی و تجارتی افغانستان و روسیه تأکید ورزیده گشایش راه ترانزیتی میان دو کشور و ایجاد سهولت بیشتر در صدور ویزای روسیه برای تجار افغان را در این راستا مهم خواند.

اقای ربانی همچنان تروریزم و مواد مخدر را نگرانی و تهدید مشترک برای افغانستان و روسیه و چالش مشترک برای منطقه و جهان عنوان کرده و بر نیاز تشریک مساعی هرچه بیشتر منطقوی و جهانی در مبارزه با این پدیده¬های شوم تأکید نمود.

وی حمایت دو کشور از همدیگر در مجامع و سازمان های منطقوی و بین المللی را قابل قدر دانسته و خواهان حمایت روسیه از درخواست افغانستان برای عضویت کامل در سازمان همکاری¬های شانگهای گردید.

در مقابل، وزیر امور خارجه روسیه از ادامه گفتمان و مشورت های سیاسی مقامات عالی¬رتبه دو کشور و همکاری های روسیه در بخش¬های تخنیکی نظامی و ارتقای ظرفیت¬های ملکی و نظامی در افغانستان، و علاقمندی آن کشور برای گسترش همکاری¬های دوجانبه اقتصادی و تجارتی اطمینان داد.

وی همچنان اظهار داشت که روسیه بر حمایت خویش از مساعی دولت افغانستان در راستای مبارزه با تروریزم و مواد مخدر و روند صلح به رهبری و مالکیت افغانستان و درخواست افغانستان برای عضویت کامل در سازمان همکاری¬های شانگهای ادامه خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.