• انتشار: 22 آگوست 2021
  • ساعت: 15:01
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 62151
پرینت

وزیر امور خارجه پاکستان با همتای روسی اش در مورد افغانستان گفت و گو کردند

با تسلط طالبان بر کل افغانستان کشورهای همسایه و قدرت های منطقه به تکاپو افتاده اند و در همین راستا قریشی وزیر امور خارجه پاکستان با همتای روسی خود در مورد افغانستان گفت و گو کرده است.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان گفت، درباره تحولات اخیر در افغانستان، کشور همسایه، با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به بحث پرداخته است.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در توئیتی نوشت: تماس با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه درباره افغانستان خوب بود. یک افغانستان صلح آمیز بسیار برای پاکستان و منطقه اهمیت دارد.

این وزیر اضافه کرد، هم اسلام آباد و هم مسکو به سختی تلاش کرده‌اند تا صلح را در به اصطلاح فرمت “تروییکای گسترش یافته” برای افغانستان تسهیل کنند.

قریشی همچنین خواستار پشتیبانی انساندوستانه و اقتصادی جهانی برای افغانستان شد.

همچنین بر اساس این گزارش، روسیه نیز به نوبه خود فوریت تسهیل گفتگو در این کشور جنگ‌زده را متذکر شد.

وزارت خارجه روسیه اعلام داشت: این گفتگو متمرکز بر وضعیت در افغانستان بعد از به قدرت رسیدن طالبان بود. این وزرا بر لزوم ارائه کمک از جمله در چارچوب تروییکای گسترش یافته، به ایجاد یک گفتگوی بین افغانی فراگیر با هدف تشکیل یک دولت فراگیر، تضمین ثبات، قانون و نظم در این کشور تاکید کردند.

همچنین طرفها به بحث درباره روابط دوجانبه از جمله تدارک برای نشست بعدی کمیسیون بین دولتی همکاری تجاری، اقتصادی، علمی و فنی پرداختند.

در تاریخ ۱۵ اوت طالبان وارد شهر کابل شده و سقوط دولت غیرنظامی افغانستان را رقم زد. به دنبال این تحول هزاران افغان از ترس تلافی جویی شبه نظامیان طالبان در صدد فرار از این کشور برآمده‌اند که این به آشوب در فرودگاه شهر کابل اضافه کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.